© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Makarna Tüketiminin İçerdiği Şaşırtıcı Faydaları
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Makarna Tüketiminin İçerdiği Şaşırtıcı Faydaları

Makarna Tüketiminin İçerdiği Şaşırtıcı Faydaları

haberler haberler - - 3 dk okuma süresi
15 0

Makarnanın Mutluluk Verici Etkisi

Makarna, kanıtlanmış bir ruh hali yükselticidir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, mükemmel bir makarnanın insanları mutlu ettiğini ve en sevilen şarkıyı duymaya benzer şekilde olumlu anıları ve tepkileri aktif olarak teşvik ettiğini ortaya koydu.

Karbonhidrat İçeriğine Rağmen Makarnanın Faydaları

Karbonhidrat içeriği sebebiyle makarna, hızlı kilo alımına yol açan bir yemek olarak görülse de, karbonhidratlar aslında insan vücudu için önemli bir enerji kaynağıdır ve çeşitli faydalar sağlayabilir. Geleneksel makarnanın un bazlı olması nedeniyle insanlar bu yiyeceği “boş kalori” olarak görebilir ancak içeriğinde un olmayan belirli makarna türleri lif açısından zengindir ve bu da onları zayıf kalmak isteyenler için daha iyi bir seçim haline getirir.

Farklı Makarna Çeşitlerinin Sağlık Yararları

1. Kırmızı Mercimekli Makarna: Lif açısından zengin olan bu makarna türü, harika bir demir kaynağıdır ve günlük folat ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar. Kırmızı mercimekli makarna, tokluk hissini artırarak aşırı yeme ve öğünler arasında atıştırma olasılığını azaltır.

2. Kelp Erişte: Besin değeri yüksek deniz yosunlarından elde edilen kelp erişteleri düşük karbonhidratlı, düşük kalorili ve doğal olarak glütensizdir. Ayrıca sağlıklı bir miktarda kalsiyum, magnezyum ve demir içerir. Yosun eriştesi aynı zamanda sağlıklı tiroid fonksiyonunu destekleyen, metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olan ve kilo kaybına katkıda bulunan bir mineral olan iyotun da iyi bir kaynağıdır.

3. Konjac Kökü Makarnası: Kilo verme uzmanları tarafından sağlıklı ve düşük karbonhidratlı olarak önerilen konjac kökü makarnası, yüksek lif içeriği ile tokluk hissini destekler. Bu makarnada bulunan viskoz lif, sağlıklı sindirimi ve vücut ağırlığını korumaya yardımcı olan bağırsak florasını besleyen bir prebiyotik işlevi görür.

İlgili Yazılar