© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

İngiltere'de Kanser Vakalarında Artış: Sigara Kaynaklı Kanserler Yükselişte
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İngiltere’de Kanser Vakalarında Artış: Sigara Kaynaklı Kanserler Yükselişte

İngiltere’de Kanser Vakalarında Artış: Sigara Kaynaklı Kanserler Yükselişte

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
9 0

Yeni Araştırmaya Göre Sigara Kaynaklı Kanser Vakaları Rekor Seviyede

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, sigara kaynaklı kanser teşhisi konulan kişi sayısının her gün 160 yeni vaka ile şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Sigarayı Bırakanların Bile Kansere Yakalanma Riski Hala Yüksek

University College London’dan akciğer kanseri araştırmacısı Dr. Rob Hynds, sigarayı yirmi yıl önce bırakanların bile kansere yakalanma riskinin hâlâ yüksek olmasının şaşırtıcı verilerin arkasındaki önemli etkenlerden biri olduğunu belirtiyor.

Sigaraya Bağlı Kanser Türlerinde Artış

Geçen yıl, meme kanseri vakalarının bir kısmının sigaradan kaynaklandığı ortaya çıktı ve ilk kez istatistiklere dahil edildi. Sigara içenlerin oranı 1975’te yüzde 45 iken bugün yüzde 13’e düşmüş olsa da, İngiltere nüfusu o zamandan bu yana 10 milyondan fazla arttı.

Tıbbi Gelişmeler ve Toplumsal Farkındalık

Erken teşhis ve yaşam süresini uzatan tedaviler gibi tıbbi gelişmelerin yanı sıra kanser konusundaki artan toplumsal farkındalığın da vakalardaki artışa katkıda bulunduğu belirtiliyor.

Dr. Hynds: “Artık kanseri tespit etmede önemli ölçüde daha iyiyiz. Kanser taramaları ve toplumsal farkındalık sayesinde hastalık daha erken aşamada teşhis ediliyor ve bu da hayatta kalma şansını artırıyor.”

Sigarayı Bırakanlar için Risk Uyarısı

Uzmanlar, sigarayı bırakanların bile yıllar sonra kansere yakalanma riskinin arttığını belirtirken, bazı durumlarda akciğer kanserini başlatan mutasyon ile tanı arasındaki sürenin 20 yılı aşabildiğine dikkat çekiyor.

Cancer Research UK Hükümeti Harekete Geçmeye Çağırıyor

Araştırmayı gerçekleştiren Cancer Research UK, hükümeti, Tütün ve Elektronik Sigara Yasa Tasarısı’nı yeniden sunmaya çağırarak, sigara tüketimini azaltmayı ve dumansız bir nesil oluşturmayı hedefliyor.

İlgili Yazılar