© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Güneş Kremi Kullanımıyla İlgili Uzman Tavsiyeleri
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Güneş Kremi Kullanımıyla İlgili Uzman Tavsiyeleri

Güneş Kremi Kullanımıyla İlgili Uzman Tavsiyeleri

haberler haberler - - 3 dk okuma süresi
13 0

Güneş Kremi Kullanımının Önemi ve Uzman Tavsiyeleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneşlenme aktivitesi artarken, güneş kremi kullanımının önemi de bir kez daha vurgulanıyor. Uzmanlara göre güneş kremi, yazın yanı sıra kış aylarında da düzenli olarak kullanılmalı. Avila Resmi Eczacılar Koleji Dermofarmasi Bölümü üyesi Sonia Galeano, güneş kremi kullanımıyla ilgili önemli bilgiler paylaşıyor.

Doğru Kullanımı İçin İpuçları

Galeano’ya göre, güneş kremi güneşe çıkmadan önce temiz ve kuru cilde bol miktarda sürülmeli. Her iki saatte bir santimetre kare başına iki miligram güneş kremi uygulamak bilimsel olarak önerilen bir yöntemdir.

Ne Kadar Güneş Kremi Sürmelisiniz?

Galeano, güneş kremi kullanımında cömert olmanın önemini vurgulayarak “iki parmak kuralı” yöntemini öneriyor. Yüze kalp şeklinde bir sıra, her kol için iki parmak, gövde için dört parmak, sırt ve her bacak için dört parmak uzunluğunda krem sürülmesi gerektiğini belirtiyor.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

Denize giren veya plajda zaman geçirenlerin güneş kremi sürekli yenilemesi gerektiğini vurgulayan Galeano, kremi her iki saatte bir, her banyodan sonra ve aşırı terleme durumunda tekrar uygulanması gerektiğini hatırlatıyor.

Güneş Kremi Koruma Faktörü (SPF) Nedir?

Sun Protection Factor (SPF) değerlerinin krem seçiminde önemli olduğunu belirten uzmanlar, daha yüksek SPF’nin daha uzun süre koruma sağladığını ancak her cilt tipi için uygun olan SPF seçimine dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Geçen Yılın Güneş Kremi Kullanımı

Güneş kremlerinin de bir son kullanma tarihine sahip olduğunu belirten Galeano, ürünün açıldıktan sonra genellikle altı ay içinde tüketilmesi gerektiğini ifade ediyor. Yüksek sıcaklıklara maruz kalan kremlerin etkisiz hale gelebileceğini ve mikroplara karşı hassasiyet oluşturabileceğini hatırlatıyor.

Yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremi kullanımının önemi büyük. Uzmanların tavsiyelerine uyarak doğru krem seçimi ve düzenli uygulama ile cildimizi koruyabiliriz.

İlgili Yazılar