© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Fareler Üzerinde Yapılan Araştırma Migren Ağrılarının Sırrını Ortaya Çıkardı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Fareler Üzerinde Yapılan Araştırma Migren Ağrılarının Sırrını Ortaya Çıkardı

Fareler Üzerinde Yapılan Araştırma Migren Ağrılarının Sırrını Ortaya Çıkardı

haberler haberler - - 1 dk okuma süresi
11 0

Nörolojik Olaylar ve Migren Ağrıları

Uluslararası araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları çalışmada migren ağrılarını tetikleyen nörolojik olayları inceledi. Yapılan araştırmada, nöronal aktivitenin durduğu kısa bir beyin “kesintisinin” beyin omurilik sıvısının içeriğini geçici olarak değiştirebileceği ortaya çıktı. Bu değişiklik, beyin omurilik sıvısının kafatasındaki sinirlere ulaşarak ağrı ve iltihap reseptörlerini harekete geçirerek baş ağrısına neden olabileceği belirlendi.

Protein Konsantrasyonunda Düşüş Tespit Edildi

Araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde migren ağrıları sırasında beyin omurilik sıvısındaki bazı proteinlerin konsantrasyonunun normal seviyelerin yarısından az olduğunu tespit etti. Bu durum, baş ağrılarının nasıl ortaya çıktığını anlamak için önemli bir ipucu olarak değerlendirildi.

Migrenin Koruyucu Bir Rolü Olabilir

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden sinirbilimci Maiken Nedergaard, migrenin aslında koruyucu bir rol üstlenebileceğini belirtti. Nedergaard’a göre, migren ağrısı kişiyi dinlenmeye, iyileşmeye ve uyumaya yönlendiren bir uyarı işareti olabilir. Bu durum, migrenin aslında vücudun kendini koruma mekanizması olarak işlev görebileceğini gösteriyor.

Çalışmanın sonuçları, Science dergisinde yayımlandı.

İlgili Yazılar