© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Dünya Sağlık Örgütü: Kozmetik Ürünlerdeki Talk Minerali Kanserojen Olabilir
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Dünya Sağlık Örgütü: Kozmetik Ürünlerdeki Talk Minerali Kanserojen Olabilir

Dünya Sağlık Örgütü: Kozmetik Ürünlerdeki Talk Minerali Kanserojen Olabilir

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
9 0

IARC, Kozmetik Ürünlerde Bulunan Talk Mineralini Kanserojen Olarak Sınıflandırdı

Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), kozmetik ürünlerde bulunan talk mineralinin “insanlarda kansere sebebiyet verebilen muhtemel kanserojen” olarak sınıflandırıldığını açıkladı. IARC, 29 araştırmacının kozmetik ürünlerdeki “talk” hakkındaki bilimsel araştırmaları inceledi.

İnsanlarda Yumurtalık Kanseri Riski

IARC’ın açıklamasına göre, madenlerde ve kağıt endüstrisinde çalışanlar veya kozmetik ürünleri kullanan bireyler, “talk” mineraline maruz kalabilmektedir. Özellikle “perineal bölgede” talk içeren vücut pudrası kullanan kadınlarda yumurtalık kanseri vakalarında artış gözlemlenmektedir.

Hayvanlar Üzerindeki Kanser Etkileri

Asbest mineralleriyle yakından ilişkili olan “talk” minerali, IARC tarafından “2A Grubu (muhtemel)” kanserojen madde olarak sınıflandırıldı. Araştırmalarda, mineralin denek hayvanlarında kansere yol açtığına dair “yeterli kanıt” bulundu. Dişi farelerde kötü huylu, erkek farelerde ise hem iyi hem kötü huylu tümörler saptandı.

ABD’li kozmetik ve hijyenik ürünler üreticisi Johnson & Johnson şirketi, bebek pudrası ve talk bazlı diğer ürünlerin kanserojen olabileceği iddiasıyla yürütülen soruşturmalarda 700 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

İlgili Yazılar