© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Başkanı'ndan İnme Uyarısı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Başkanı’ndan İnme Uyarısı

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Başkanı’ndan İnme Uyarısı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
16 0

İnme Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ethem Murat Arsava, inmenin beynin bir bölümüne kan akışının kesilmesi veya azalması sonucu ya da beyin damarlarının duvarında bir yırtılma sonucu oluşan acil tıbbi durum olduğunu belirtti. İnme, kalıcı felce, konuşma bozukluğuna, görme kaybına, denge bozukluklarına ve hatta ölüme yol açabilen ciddi bir durumdur. En sık görülen belirtiler arasında yüz, kol veya bacakta his veya güç kaybı, denge ve koordinasyon bozuklukları, konuşma veya anlama güçlüğü, görme kaybı ve çift görme yer almaktadır.

İnme Ölüm Oranları

Prof. Dr. Arsava, Türkiye’de 2020 yılında kaydedilen ölüm vakalarının %36’sının kalp-damar sistemi hastalıklarından kaynaklandığını ve bunların içinde inmeden kaynaklanan ölümlerin sayısının 35 bin 880 olduğunu belirtti. Her 15 dakikada bir kişinin inme nedeniyle hayatını kaybettiği ülkemizde, 2021’de ölüm sayısının %11,4 artarak 565 bin 594’e ulaştığı bilgisini paylaştı.

Çare Erken Müdahale

Prof. Dr. Arsava, inme durumunda erken müdahalenin hayat kurtarıcı olduğu kadar sakatlık riskini de azalttığını vurguladı. İnme belirtileri görüldüğünde 112 acil servisi aranmalı ve hemen hastaneye başvurulmalıdır. İnme riskini azaltmak için sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi, düzenli egzersiz yapılması, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması ve risk faktörlerinin kontrol altına alınması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Arsava, inmenin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayarak, her bireyin bu konuda farkındalık yaratmak, önlem almak ve tedavi sürecine katkı sağlamak adına önemli bir rol üstlenebileceğini dile getirdi. İnme risk faktörlerinin bilinmesi ve belirtilerinin tanınması, erken müdahalenin önemini vurgulayan Arsava, bu yılın İnme Farkındalık Günü temasının “İnmeye dur de” olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar