© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türk Hemşireler Derneği: Hemşireler Değer Görmedi, Gelecekleri Endişeli
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Türk Hemşireler Derneği: Hemşireler Değer Görmedi, Gelecekleri Endişeli

Türk Hemşireler Derneği: Hemşireler Değer Görmedi, Gelecekleri Endişeli

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
12 0

THD’nin Hemşireler Günü Açıklaması

Cem YILDIRIM/ANKARA Türk Hemşireler Derneği (THD), 12 Mayıs Hemşireler Günü kapsamında bir açıklama yaptı. Dernek, hemşirelerin karşılaştığı olumsuz çalışma koşulları, aşırı iş yükü, ekonomik zorluklar, baskı, mobbing ve şiddet gibi pek çok sorunla mücadele ettiğini belirterek, geleceklerini garanti altına alabilmek için başka ülkelere göç etmeye zorlandığını vurguladı.

Değer Görmediğimizi Duygusunu Yaşıyoruz

THD’nin açıklamasında, hemşirelerin ülkemizde değer görmediği, duyulmadığı, adlarının anılmadığı ve hak ettikleri değerin verilmediği ifade edildi. Dünyada hemşire krizi yaşanırken en az 30 milyon hemşire açığı olduğu belirtilirken, Türkiye’de hemşirelerin kaybedilmeye başlandığına dikkat çekildi.

Hemşireliğe Yatırım Yapılmalı

THD, açıklamasında hemşireliğe gereken değerin verilmemesi ve yetersiz finansman sağlanması durumunda sağlık sistemlerinin verimsiz hale geldiğini, bunun da uzun vadede daha yüksek maliyetlere neden olduğunu vurguladı. Ayrıca, hemşirelik eğitimine yeterli finansmanın sağlanması gerektiğine dikkat çekildi.

Eğitimsiz Çalışanlarla Risk Artıyor

THD’nin açıklamasında, hemşirelik alanında eğitime yeterince yatırım yapılmadığında, sağlık sistemlerinin çökebileceği ve insanların sağlık hizmetlerinden yoksun kalabileceği uyarısında bulunuldu. Hemşirelik eğitimi olmayan çalışanların hemşire görev ve sorumluluğunda çalıştırılmasının riskleri artırdığına vurgu yapıldı.

İlgili Yazılar