© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Yaşla birlikte vücut yağ yüzdesi ölçümüne odaklanan araştırma sonuçları
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Yaşla birlikte vücut yağ yüzdesi ölçümüne odaklanan araştırma sonuçları

Yaşla birlikte vücut yağ yüzdesi ölçümüne odaklanan araştırma sonuçları

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
12 0

Vücut Yağ Yüzdesi, VKİ’ye Göre Obezite Tanımında Daha Hassas Olabilir

Yaşla birlikte, genellikle kiloda herhangi bir değişiklik olmaksızın, bel bölgesindeki organların çevresinde yağlar birikiyor. Bu durumda vücut yağ yüzdesinin, vücut kitle indeksi (VKİ) kadar önemli olabileceği düşünülüyor.

Standart VKİ Ölçümü Yetersiz Kalabilir

İnsanların ağırlığını sınıflandırmak için standart olarak kullanılan VKİ, yağ, kas ve kemik arasındaki farkları göz ardı edebilir. İtalya’nın Roma kentindeki Tor Vergata Üniversitesi liderliğinde yapılan bir araştırma, bu konuya dikkat çekiyor.

Yeni VKİ Sınırı Önerisi

Araştırmaya göre, 27’lik bir VKİ değerinin kullanılması obezite tanımında daha doğru sonuçlar verebilir. Bu öneri, 18,5-25 arasının sağlıklı kiloyu, 25-29 arasının fazla kiloyu ve 30 ve üzerinin obeziteyi temsil ettiği standartlardan farklılık gösteriyor.

Obezite ve Sağlık Riskleri

Araştırmacılar, standart VKİ ölçümünün tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi obeziteyle ilişkili hastalıkları tanımlamada yetersiz kalabileceğini belirtiyorlar. Bu nedenle vücut yağ yüzdesi ölçümünün obezite taramalarında daha büyük bir rol oynaması gerektiği vurgulanıyor.

Prof. Antonino De Lorenzo’nun ifadesiyle, yeni VKİ sınırının belirlenmesi, milyonlarca yaşlı yetişkinin potansiyel sağlığına olumlu etkide bulunabilir.

Vücut Yağ Analizi ve Ölçüm Hassasiyeti

Araştırmacılar, vücut yağ analizinin tek başına kesin bir ölçüm olup olmadığının hala belirsiz olduğunu belirtiyorlar. Ancak vücut yağ yüzdesinin, obezite tanısında VKİ’ye göre daha hassas bir ölçüm olabileceği üzerinde duruluyor.

İlgili Yazılar