© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Tatilde yeme içmeyi abartanlara tavsiyeler
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Tatilde yeme içmeyi abartanlara tavsiyeler

Tatilde yeme içmeyi abartanlara tavsiyeler

Basin Bülteni Basin Bülteni - - 3 dk okuma süresi
322 0

Uyanır uyanmaz 2 bardak olmak üzere günde 2.5-3 litre su içilmeli.

Her gün 2 fincan yeşil çay tüketilmeli.

Haftada en az 3 gün düzenli olarak tempolu yürüyüş veya bir egzersiz yapılmalı.

Tatil sonrasında dışarıda yemek yemekten, paketli ürünlerden, tatlı ve kızartmalardan uzak durulmalı.

Aşırı tuzlu besinler, salamura ve turşulardan uzak durulmalı.

Tatilde kızartma türevi yemekler çok kaçtıysa eğer, alınan yağ miktarını azaltmak için tatil sonrası salatalara yağ eklenmeyebilir. Kızartmadan uzak durulmalı, haşlama/fırınlama/ızgara yöntemleri tercih edilmeli.

Eğer peynir çeşitleri, etli yemekler ve ızgara et çeşitleri abartıldıysa fazla miktarda protein alarak karaciğer ve böbrek yorulabileceği için tatil sonrasında bir süreliğine etsiz bir beslenme düzenine geçilebilir. Et yerine baklagiller gibi bitkisel proteinler tercih edilebilir.

Eğer tatilde tatlı ve hamur işi abartıldıysa, günlük beslenmede şeker içeriği yüksek besinler, tatlılar, hamur işleri, makarna, ekmek ve meyve azaltılmalı.

Aynı zamanda fazla tüketilen bu yiyecekler vücutta ödem tutulmasına da neden olarak tartıdaki değerde ani artışlara sebep olabilir. Ödemi atmak için her öğün öncesi 2 bardak su tüketerek öğünlerde ödem atıcı özelliği fazla olan roka, tere, maydanoz ve dereotu tüketilebilir. Bunlar ödemin atılması için yeterli gelmezse akşamları ekstra ısırgan otu/kiraz saplı çay gibi bitki çayları içilebilir.

En az 2 hafta boyunca bu kurallara uygun olacak şekilde bir beslenme sağlanırsa kısa sürede dengeleme sağlanabilir.

 

 

 

 

 

Anadolu Sağlık Merkezi Hakkında

Yaşam kalitesini artırmak için dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmak hedefiyle kurulan Anadolu Sağlık Merkezi, modern tıbbın gereklerini yeni ve kapsamlı bir sağlık anlayışıyla hastalarına aktarıyor. Hizmet kalitesine önemli katkı sağlayan Johns Hopkins Medicine (JHM) ile devam eden iş birliği Anadolu Sağlık Merkezi’nin sağlığın merkezi olma vizyonunu da destekliyor. Kurulduğu günden buyana gerçekleştirdiği çalışmalarla ‘Sağlığın Merkezi’ konumuna ulaşan Anadolu Sağlık Merkezi; onkoloji, kalp damar sağlığı, kadın hastalıkları ve tüp bebek, nöroloji, cerrahi bilimler ve iç hastalıkları dahil olmak üzere tüm branşlarda sunduğu hizmetlerde hasta odaklı yaklaşımla hareket ediyor. Hizmetlerinde hasta hakları ve güvenliğini temel önceliği olarak belirleyen Anadolu Sağlık Merkezi, kaliteli sağlık hizmeti ile dünyanın farklı bölgelerinden gelen hastalara tedavi olanağı sunuyor.

 

İlgili Yazılar