© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Virolog Cang Yongcın Laboratuvar Kapatılmasını Protesto Ediyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Virolog Cang Yongcın Laboratuvar Kapatılmasını Protesto Ediyor

Virolog Cang Yongcın Laboratuvar Kapatılmasını Protesto Ediyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
21 0

Weibo’dan Sansürlenerek Kaldırılan Açıklama

Virolog Cang Yongcın, sosyal medya platformu Weibo üzerinden yaptığı açıklamada, kendisinin ve ekibinin çalıştıkları laboratuvarın aniden boşaltılmalarının istendiğini belirtti. Hafta sonunda laboratuvara gitmek istediğinde, güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmadığını ifade etti. Yağmur altında kaldırımda bir kartonun üzerine oturarak protesto eylemi gerçekleştirdi.

Alternatif Laboratuvar Alanı Sağlanmadığı İddiası

Cang, Weibo’da “Gitmiyorum, terk etmiyorum, bilimi ve hakikati aramaya devam edeceğim” ifadesini kullandığı paylaşımın sansürlenerek kaldırıldığını belirtti. Laboratuvarın bağlı olduğu Şanghay Halk Sağlığı Kliniği Merkezi ise laboratuvarın güvenlik gerekçesiyle kapatıldığını ve Cang’a alternatif bir laboratuvar alanı sağlandığını savundu. Ancak Cang, tahliye duyurusundan önce kendilerine alternatif bir laboratuvar önerilmediğini, sonradan önerilen laboratuvarın güvenlik standartlarını karşılamadığını açıkladı.

COVID-19 Virüsünün DNA Dizilimini Çıkarmıştı

Cang Yongcın, 2020 yılı başlarında Çin’de ortaya çıkan COVID-19’a neden olan virüsün DNA dizilimini çıkarmış ve dünyayla paylaşmıştı. Ancak bu adımı, Çin’deki resmi makamların onayı olmadan atması, Cang’ı ülkesinde otoritelerin hedefi haline getirmişti. COVID-19 salgını tüm dünyaya yayılarak milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuş ve dünya genelinde ciddi ekonomik ve sosyal etkilere yol açmıştı.

İlgili Yazılar