© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Besinlerin Cilt Üzerindeki Etkileri
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Besinlerin Cilt Üzerindeki Etkileri

Besinlerin Cilt Üzerindeki Etkileri

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
27 0

Sağlıklı Beslenme Cilt Güzelliğin Anahtarıdır

Besinler cilt sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Yediğimiz her şey doğrudan cildimize yansır. Düzenli ve sağlıklı beslenme, cilt güzelliğinin anahtarıdır. Dışarıdan yapılan bakımların ve takviyelerin etkili olabilmesi için beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir.

Cilde İyi Gelmemesi Gereken Besinler

 • Şeker: Aşırı şeker tüketimi, ciltte sivilce ve aknelere neden olabilir. Ayrıca kollajen ve elastin liflerini bozarak cilt yaşlanmasını hızlandırabilir.
 • Yağlı ve İşlenmiş Yiyecekler: Fast food, kızarmış yiyecekler, cips gibi yağlı ve işlenmiş gıdaların aşırı tüketimi yağlanma, sivilce ve iltihaplanmaya yol açabilir.
 • Trans Yağlar: Cildin doğal yağ dengesini bozan trans yağlar, cilt sağlığını olumsuz etkileyebilir ve erken yaşlanmaya sebep olabilir.
 • Süt ve Süt Ürünleri: Bazı insanlar için süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketimi cilt problemlerini artırabilir. Özellikle laktoz intoleransı veya süt proteinlerine karşı hassasiyeti olan bireylerde bu durum daha belirgin olabilir.
 • Gluten: Gluten intoleransı veya hassasiyeti olan kişilerde, gluten içeren tahılların cilt problemlerini tetikleyebileceği görülmüştür.
 • Alkol: Aşırı alkol tüketimi ciltte kuruluk, kızarıklık ve iltihaplanmaya neden olabilir. Ayrıca kolajen ve elastin liflerini zayıflatarak erken yaşlanmaya yol açabilir.

İlgili Yazılar