© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Üyeleri Ters Laleleri Görmek İçin Siirt'e Geldi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Üyeleri Ters Laleleri Görmek İçin Siirt’e Geldi

Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Üyeleri Ters Laleleri Görmek İçin Siirt’e Geldi

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
21 0

Endemik Ters Laleleri Görmek İçin Yola Çıktılar

Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri, halk arasında ‘ağlayan gelin’ olarak bilinen, koparıldığında 244 bin 315 TL cezası olan ters laleleri görmek için Siirt’in Şirvan ilçesine geldi. Endemik tür olan ters laleleri görmek için yürüyerek 7 kilometrelik yol kateden sporcular, Bacavan Yaylası’ndaki 1500 rakımlı dağın zirvesine çıktı.

‘Buraya Sahip Çıkmamız Lazım’ Diyorlar

Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü İl Temsilcisi Hasan İmrak, “Ters lalelerin olduğu bölgeyi ziyaret etmek istedik. Mardin’den buraya yaklaşık 230 kilometre yol yapıp, geldik. Şu an Siirt Şirvan’dayız. Ters lalelerin olduğu bölgedeyiz. Herkesi bu bölgeye bekliyorum. Buraya sahip çıkmamız lazım. Bölgemize en yakın yerlerden bir tanesi, Siirt Şirvan’da yetişiyor.” dedi.

Şule Yüceyurt, ters lalelerin endemik bir bitki olduğunu vurgulayarak, “Ters laleler endemik bir bitki, coğrafyamızda çok nadir yetişen bir bitki. Endemik bir bitki olduğu için her yerde yetişmiyor, dolayısıyla çok narin. Sadece bu bölgeye özgü olduğu için korumak da o derece önemli. Nasıl görmek istiyorsak, öyle bırakalım.” şeklinde konuştu.

‘Görülmeye Değer Bir Yer’

Zeynep Arslan ise, “Mardin’den özellikle ters laleleri görmek için geldik. Ters lalenin burada yetiştiğini de bilmiyordum. Duyduğumda da çok şaşırmıştım. Gerçekten de görülmeye değer bir yer. Herkesi davet ediyorum ama lütfen lalelere dikkat edelim.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar