© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Hafta Sonu Uykusu, Depresyon Belirtilerini Azaltabilir
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Hafta Sonu Uykusu, Depresyon Belirtilerini Azaltabilir

Hafta Sonu Uykusu, Depresyon Belirtilerini Azaltabilir

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
18 0

Uzmanlar, Hafta Sonu Uykusunun Depresyon Üzerindeki Olumlu Etkilerini Açıkladı

Çoğu kişi için hafta içi yoğun iş temposundan sonra, hafta sonu rahatça uyumanın önemi bir kez daha vurgulandı. Ancak, yapılan yeni bir araştırma hafta sonu uykusunun depresyon belirtileri üzerinde de olumlu etkilere sahip olduğunu ortaya koydu.

Depresyon Riski Hafta Sonu Uykusuyla Azalıyor

Çin’deki Central South Üniversitesi’nden araştırmacılar, yaklaşık 8.000 kişi üzerinde yaptıkları araştırmada, hafta içi yeterince uyuyamayan bireylerin hafta sonu telafi uykusu yaparak depresyon belirtilerini azalttığını tespit etti. Araştırmacılar, hafta sonu birkaç saat fazladan uyuyan kişilerin depresif belirtiler gösterme olasılığının yüzde 46 daha az olduğunu belirledi.

Telafi Edemeyenler İçin Risk Daha Yüksek

Yapılan incelemeler, hafta sonu telafi uykusunun özellikle hafta içi az uyuyan bireylerde daha belirgin bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Bu etkinin erkekler ve 65 yaş altı gruplarında daha güçlü olduğu da belirlendi.

Araştırmacılar, elde ettikleri bulguların uykunun depresyon belirtileri üzerindeki etkilerine dair değerli kanıtlar sunduğunu belirterek, “Hafta sonu telafi uykusu, depresif belirtilerin görülme ihtimalini azaltmada önemli bir rol oynayabilir” dedi.

İlgili Yazılar