© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Kurban Bayramında Et Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kurban Bayramında Et Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Bayramında Et Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
35 0

Kurban Etinin Sağlıklı Tüketimi

Prof. Dr. Esin Korkut, Kurban Bayramı’nda etin tüketimine ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Kırmızı etin sindirim açısından öğle saatlerinde tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Korkut, etin kendi yağında pişirilmesi ve yanında C vitamininden zengin salata tüketilmesinin önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, bol su içilmesi ve gazlı içecekler yerine soda, ayran ve bitki çaylarının tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Etin Saklanması ve Tüketimi

Prof. Dr. Korkut, Kurban Bayramı’nda hazımsızlık yaşanmaması için dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı. Etin kesildikten sonra 24 saat buzdolabında dinlendirilmesi gerektiğini belirten Korkut, taze etin en fazla 1 gün buzdolabında saklanması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, etin dondurucuda saklanırken tekrar dondurulmaması ve çözdürülürken oda sıcaklığında değil buzdolabında bekletilmesi gerektiğini söyledi.

Et Tüketimi ve Pişirme Yöntemleri

Prof. Dr. Korkut, kırmızı etin öğle saatlerinde tüketilmesi gerektiğini ve gün içinde ortalama 50-100 gram arasında et tüketilmesinin sağlıklı olduğunu belirtti. Etin fırınlanmış, ızgara veya haşlama olarak tüketilmesinin önerildiğini söyleyen Korkut, etin kendi yağında pişirilmesi gerektiğini ve yanında sebze ile tüketilmesinin sindirim açısından faydalı olduğunu vurguladı.

Su Tüketiminin Önemi

Prof. Dr. Korkut, et tüketiminden sonra bol su içilmesi gerektiğini ve gazlı içecekler yerine su, soda, ayran ve bitki çaylarının tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Sindirimi kolaylaştıracak en iyi içeceklerin su, soda, ayran ve bitki çayları olduğunu söyleyen Korkut, öğünlerde aşırı su tüketiminin reflü riskini artırabileceğini fakat yemekten 2 saat sonra sıvı tüketiminin artırılması gerektiğini ifade etti.

İlgili Yazılar