© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Güneş Yanığı ve Güneş Zehirlenmesi Arasındaki Farklar
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Güneş Yanığı ve Güneş Zehirlenmesi Arasındaki Farklar

Güneş Yanığı ve Güneş Zehirlenmesi Arasındaki Farklar

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
28 0

İstatistikler ve Riskler

İstatistiklere göre yetişkinlerin üçte biri, bu yıl en az bir kez güneş yanığı yaşayacak. Güneş yanıklarının 33 binden fazlası acil servise gitmeyi gerektirecek düzeyde olacak. Güneş yanığının cilt kanseri riskini artırdığı biliniyor.

Uzmanların Açıklamaları

Sağlık uzmanları, güneş yanığı ile güneş zehirlenmesi arasındaki farkları paylaşırken, her ikisinin de yetersiz korumayla veya hiç koruma olmadan güneşte çok fazla zaman geçirmekten kaynaklandığını belirtiyorlar. Güneş yanığı ve güneş zehirlenmesi arasındaki farkları dermatoloji profesörü Dr. Anisha Patel açıklıyor. Güneş yanığı genellikle kızarıklık, ağrı ve sıcaklık hissiyle karakterizedir. Güneş zehirlenmesi ise kabarcıklar, şiddetli ağrı, şişlik ve ateş gibi belirtilerle kendini gösterir. Ayrıca güneş zehirlenmesi, sistemik semptomlara yol açabilir.

Belirtiler ve Risk Grupları

Harvard Health’e göre, hafif ila orta dereceli güneş yanığı üç gün sonra düzelmeye eğilimli semptomlarla kendini gösterirken, güneş zehirlenmesinin belirtileri daha uzun sürebilir. Bebekler, çocuklar, açık tenli kişiler, güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarıda çalışanlar, belirli ilaçları kullananlar ve güneşe karşı önlem almayanlar daha yüksek risk altındadır.

Tedavi ve Önlemler

Uzmanlar, güneş yanığı durumunda güneşten kaçınmayı, bol su tüketmeyi, dinlenmeyi ve ağrı kesici kullanarak ağrıyı hafifletmeyi öneriyor. Soğuk kompresler, aloe vera jeli, kokusuz kremler veya yulaf ezmesi banyosu gibi uygulamalar da iyileşmeye yardımcı olabilir. Ancak kabarcıkları patlatmamak ve cilde kortizon uygulamamak önemlidir.

İlgili Yazılar