© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Bilimsel Araştırmalar Saç Boyalarının Sağlık Üzerindeki Zararlarını Ortaya Koyuyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bilimsel Araştırmalar Saç Boyalarının Sağlık Üzerindeki Zararlarını Ortaya Koyuyor

Bilimsel Araştırmalar Saç Boyalarının Sağlık Üzerindeki Zararlarını Ortaya Koyuyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
62 0

Saç Boyalarının İçerdiği Zararlı Kimyasallar ve Etkileri

Saç boyaları, genellikle amonyak veya monoetanolamin içeren renk özü ile hidrojen peroksit içerir. Bu kimyasallar saç derisinde alerjik reaksiyonlara, kızarıklık ve kaşıntıya yol açabilir. Hidrojen peroksit saç dökülmesine neden olabilir. Amonyak yerine kullanılan monoetanolamin ise toksik olabilir.

Ne Kadar Sıklıkla Boyanmalı?

Yeniden saç boyatmak için 4 ila 8 hafta arasında bir süre beklemek önerilir. Bu, boyanmamış saç köklerinden kaynaklanan fark edilir kök hattını önlemeye yardımcı olabilir.

Saç Boyalarının Kanser Riski

Çalışmalar, saç boyalarındaki kimyasalların özellikle hematolojik kanserler, meme kanseri ve mesane kanseri riskini artırabileceğini göstermektedir. Bazı kimyasalların karaciğerde hasara yol açabileceği bilinmektedir.

Bitkisel Boyalar ve Riskleri

Bitkisel boyalar da zehirli olabilir. Örneğin, siyah kına içeriğinde yüksek alerji riski taşıyan maddeler bulundurabilir. Bitkisel boyaların içerikleri, kullanılan bitkilerin çeşidine ve elde edilme şekline göre değişiklik gösterebilir.

Risk Grupları ve Öneriler

Gebelik ve emzirme döneminde saç boyatan annelerin çocuklarında solunumsal hastalıklar ve lösemi riskinin arttığı bilinmektedir. Ayrıca saç boyası maddelerine alerjisi olanların boyamamaları önemlidir.

Saç Boyama İşlemi ve Öneriler

Saç boyalarının içeriği dikkatlice incelenmeli ve kimyasal içerenler tercih edilmemelidir. Boyama işlemi sadece uzayan bölgeye yapılmalı ve sonrasında özel bakım ürünleri kullanılmalıdır. Güneş maruziyeti azaltılmalı ve saçın sık sık yıkanmasından kaçınılmalıdır.

Doktora Başvurulması Gereken Durumlar

Parafenilendiamin ve paratoluenediamine içeren saç boyaları alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durumda saçlar hemen bol suyla yıkanmalı ve bir dermatologa başvurulmalıdır.

İlgili Yazılar