© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

İran, Mısır Yapımı Haşhaşiler Dizisini Yasakladı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. İran, Mısır Yapımı Haşhaşiler Dizisini Yasakladı

İran, Mısır Yapımı Haşhaşiler Dizisini Yasakladı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
18 0

İranlı Yetkililer Diziyi Terörle İlişkilendiriyor

İranlı yetkililer, İran ve İranlılar ile terörü ilişkilendiren ve İran kentlerini teröristlerin merkezi olarak gösteren Haşhaşiler dizisinin yasaklanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İran Devlet Radyo ve Televizyonuna bağlı Çevrimiçi Yayın Kurallarını Denetleme Kurumu (SATRA), Mısır yapımı bu diziyi İslam tarihini çarpıttığı ve siyasi amaçlar için İran’ı negatif gösterdiği gerekçesiyle yasaklamıştı.

Yayıncılar ve İzleyiciler Tepkili

Dizinin yasaklanmasına izleyicilerin yanı sıra dijital yayın platformları da büyük tepki gösterdi. Yayıncılar, altyazı, dublaj ve telif konularına yapılan yatırımların boşa gittiğini belirtirken, İran İnternet Yayıncıları Platformu (RESTA) Sözcüsü Saman Murad Hüseyini, yasaklamanın mali zararlara neden olabileceğini vurguladı.

İzin Alınmadan Yayın Yapılamayacak

Murad Hüseyini, yayıncıların dizileri yayınlamadan önce gerekli izinleri alması gerektiğini ve bu kurallara uymayan dizilerin yayınlanamayacağını belirtti. İran İnternet Yayıncıları Platformu, İran dizilerinin de ön denetime tabi olduğunu ve SATRA’nın tüzüğünün tüm TV kanallarına iletilerek uygulanması gerektiğini aktardı.

Haşhaşiler dizisinin yasaklanmasının İran televizyonculuğunda geriye dönük denetim anlamına gelmediğini belirten Murad Hüseyini, SATRA’nın yasaklama kararını akıllıca ve doğru zamanda açıklaması gerektiğini ifade etti.

İlgili Yazılar