© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa Tablosunun Gizemi Çözüldü Mü?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa Tablosunun Gizemi Çözüldü Mü?

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa Tablosunun Gizemi Çözüldü Mü?

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
11 0

500 Yıl Sonra Yeni Bir Tartışma: Mona Lisa’nın Arkasındaki Sır!

Bir akademisyen, dünyanın en ünlü tablolarından biri olan Mona Lisa’nın arka planındaki gizemi çözdüğünü iddia ediyor. Sanat tarihçileri ve uzmanlar uzun süredir ünlü ressamın eserine ilham veren yerleri tartışıyor, ancak jeolog ve İtalyan Rönesans uzmanı Ann Pizzorusso, bu gizemi çözmüş olabilir.

Lecco: Mona Lisa’nın İlham Kaynağı mı?

Jeolog Ann Pizzorusso, Como Gölü’nün kıyısındaki küçük kasaba Lecco’nun Mona Lisa’nın arka planı olduğunu iddia ediyor. Burası, Alessandro Manzoni’nin ünlü romanı “Nişanlılar”da da anlatılan bir yer.

Köprü ve Jeoloji Bağlantısı

Pizzorusso’ya göre, tabloda resmedilen kemerli köprü, 14. yüzyıldan kalma Ponte Azzone Visconti köprüsüyle uyumlu. Jeolog, Lecco’daki kaya oluşumlarının tabloda tasvir edilen manzarayla örtüştüğünü belirtiyor. Bu da Mona Lisa’nın arka planında gösterilen yerin Lecco olabileceğine dair ipuçları sunuyor.

Sanat ve Bilim İşbirliği

ArtWatch UK’nin genel müdürü Michael Daley, Pizzorusso’nun Da Vinci üzerine yaptığı araştırmanın sanat ve bilimin mükemmel bir birlikteliği gösterdiğini ifade etti. Mona Lisa’nın arkasındaki gizem belki de nihayet çözülmüş olabilir.

İlgili Yazılar