© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Aşık Mahzuni Şerif'in Hayatı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Aşık Mahzuni Şerif’in Hayatı

Aşık Mahzuni Şerif’in Hayatı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
28 0

Sanat Hayatına İlk Adımlar

Asıl adı Şerif Cırık olan Mahzuni Şerif, 17 Kasım 1939’da Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde doğdu. Sanatçı, çocuk yaşlarda saz çalmayı ve deyiş söylemeyi amcası Aşık Fezali’den öğrendi. Mahzuni mahlası, mahcupluğu nedeniyle Cırık Baba tarafından verildi.

Evlilik Hayatı ve Çocukları

17 yaşında iken dayısının kızı Emine ile evlenen Mahzuni Şerif’in bu evlilikten Züleyha adında bir kızı oldu. İlk eşinden boşandıktan sonra İtalyan asıllı Sovina (Suna) ile evlendi ve bu evlilikten üç çocuğu dünyaya geldi. Üçüncü evliliğini ise Gaziantep’te bir ilkokul öğretmeni olan Fatma Hanım ile gerçekleştirdi ve dört çocuğu oldu.

Sanat Kariyeri ve Eserleri

1964 yılında ilk plağını çıkaran Mahzuni Şerif, “Dom Dom Kurşunu”, “Yedin Beni”, “Fadimem”, “Gül Yüzlüm”, “Ciğerparem”, “Merdo”, “Dostum Dostum” gibi unutulmaz eserlere imza attı. Aşıklar Derneği’ni kurarak birçok konser verdi ve halk ozanı olarak tanındı.

Hapishane ve Hasta Dönemi

Bazı yazıları ve türküleri sebebiyle hapse mahkum edilen Mahzuni Şerif, 12 Mart Muhtırası sonrası sahne yasağı aldı ve yurt dışına çıkması engellendi. Küçük bir dükkanda plak satmaya başladı. 1989-1991’de dünyanın en büyük 3 ozanı arasında gösterildi.

Son Yılları ve Vefatı

Almanya’nın Köln şehrinde kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle 2001’de yoğun bakıma alınan Mahzuni Şerif, 17 Mayıs 2002’de, 62 yaşında hayata veda etti. Vasiyeti üzerine Nevşehir’de Hacıbektaş Veli Külliyesi’nin yakınındaki Çilehane’ye defnedildi. Türkülerinin yanı sıra şiirler de yazan sanatçı, eserlerini “Dolunaya Tül Düştü” adlı kitabında topladı.

İlgili Yazılar