© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Bilim İnsanları Ultra İşlenmiş Vegan Ürünlerin Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkilerini Araştırdı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bilim İnsanları Ultra İşlenmiş Vegan Ürünlerin Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkilerini Araştırdı

Bilim İnsanları Ultra İşlenmiş Vegan Ürünlerin Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkilerini Araştırdı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
12 0

Ultra İşlenmiş Vegan Ürünler ve Kalp Sağlığı Arasındaki Bağlantı

Bilim insanları, hayvan bazlı gıdaların yerine ultra işlenmiş vegan ürünleri tercih etmenin kalp krizi ve felç geçirme riskinin yüzde 15 daha yüksek olmasıyla bağlantılı olduğunu buldu. Araştırma, Birleşik Krallık Biobank’ta yüz binlerce katılımcının beslenme analizine dayanıyor.

Ultra İşlenmiş Gıdaların Riskleri

Yağ, tuz ve şekerle dolu aşırı işlenmiş gıdaların uzun süredir kalp krizi ve felç riskini artırdığı bilinmekte. Lancet Regional Health – Europe’da yayınlanan araştırma, bu tehlikelerin bitki bazlı iddaci ultra işlenmiş ürünlerde de mevcut olduğunu gösteriyor.

İngiltere’deki Araştırma ve Bulgular

Imperial College London’dan uzmanların da katkıda bulunduğu araştırmada, 118 binden fazla İngiliz’in beslenme verileri incelendi. Araştırmacılar, gıdaları bitki bazlı ve hayvan bazlı olmak üzere iki gruba ayırarak, ultra işlenmiş ve işlenmemiş olarak analiz ettiler.

Bitki Bazlı Gıdaların Önemi

Araştırmacılar, meyve, sebze, tahıl gibi bitki bazlı gıdaların sağlık açısından önemli faydaları olduğunu vurguluyor. Ultra işlenmiş gıdaların ise sağlık açısından risk taşıdığı belirtiliyor. iddaci giriş

Dr. Eszter Vamos’un Açıklamaları

İmparatorluk Koleji Londra Halk Sağlığı Okulu’ndan Dr. Eszter Vamos, “Meyve ve sebzeler, tam tahıllar ve baklagiller gibi taze bitki bazlı gıdaların sağlık ve çevre açısından önemli faydalara sahip olduğu biliniyor.” Ultra işlenmiş gıdaların ise sağlık açısından risk oluşturabileceğini belirtiyor.

İlgili Yazılar