© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Antidepresan Kullananlarda İlaç Bırakma Sonrası Görülen Semptomlar
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Antidepresan Kullananlarda İlaç Bırakma Sonrası Görülen Semptomlar

Antidepresan Kullananlarda İlaç Bırakma Sonrası Görülen Semptomlar

haberler haberler - - 1 dk okuma süresi
23 0

Alman Bilim İnsanlarından Önemli Araştırma

Almanya’nın Köln Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yapılan araştırma, antidepresan kullanan bireylerin ilacı bıraktıktan sonraki durumunu inceledi.

Önemli Tespitler

Araştırmada, antidepresan kullanmayı bırakan her 6 kişiden birinde baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve uykusuzluk gibi semptomların görüldüğü belirlendi. Ayrıca her 35 kişiden birinde ise (yaklaşık yüzde 3) “ciddi” semptomlara rastlandığı vurgulandı. Bu belirtiler, imipramin, paroxetin, venlafaxin gibi etken maddeleri içeren nadir antidepresanlarda ortaya çıkabiliyor.

Sağlık Uzmanlarından Uyarı

Sağlık uzmanları, antidepresan ilaçların aniden bırakılması yerine aşamalı olarak dozun düşürülmesi gerektiğini öneriyor. Daha önceki araştırmalar, antidepresanı bırakmanın hastaların yüzde 56’sını etkilediğini ve neredeyse yarısının şiddetli olarak sınıflandırıldığını göstermişti.

Sonuç

Araştırmanın sonuçları, Lancet Psikiyatri Dergisi’nde yayımlandı ve antidepresan ilaçların bırakılması sürecinde yaşanan semptomların önemine dikkat çekti. Antidepresan kullanımı konusunda bilinçli ve dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

İlgili Yazılar