© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

En İyi Linux Hosting ve WordPress Hosting Servisi
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. En İyi Linux Hosting ve WordPress Hosting Servisi

En İyi Linux Hosting ve WordPress Hosting Servisi

Basin Bülteni Basin Bülteni - - 9 dk okuma süresi
103 0

Günümüzde birçok farklı hosting hizmetleri vardır ve aralarından seçim yapmak sinir bozucu, değil mi?

İşletmeler için Kullanıcı dostu, hızlı ve çekici bir web sitesine sahip olmak denilince ilk akla gelenler olabilir. Ancak bunu başarmak için sağlam bir BT ortamı oluşturmak listenizin başında olmalıdır. Bu nedenle, bir web hosting hizmeti seçmek, işletmeniz için kesin bir karar olabilir.

 

WordPress ve Linux, bugün dünyanın en popüler web sitesi hosting platformlarından ikisidir. Hangisinin gereksinimlerinize uyan daha iyi bir seçim olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Bu hiç de kolay bir karar değil. Bu makalenin sonunda, WordPress ve Linux barındırma arasındaki tüm farkları göz önünde bulundurarak bilinçli bir seçim yapabileceksiniz.

WordPress Hosting ve Linux Hosting

WordPress, açık kaynaklı bir hosting hizmeti ve içerik yönetim sistemidir. Son yirmi yılda, basit bir blog sitesi olmaktan bugün dünyanın en çok kullanılan hosting platformlarından biri haline geldi.

Ancak, web sitenizi WordPress’te barındırmak istiyorsanız, üçüncü taraf bir hosting hizmeti sağlayıcısına ihtiyacınız olacaktır.

Bu arada Linux, güç ve kontrolü birleştiren açık kaynaklı ve kullanımı tamamen ücretsiz bir işletim sistemi sunar. Herhangi bir yüksek abonelik ücreti olmadan web sitenizi çalıştırmanıza ve yönetmenize olanak tanır.

Linux’un kullanımı ücretsiz olmasına rağmen, sunucunuzun bakımının önemli ölçüde zaman, çaba ve finansal kaynak gerektireceğini unutmayın.

WordPress Hosting

WordPress ortamı için optimize edilmiş özelleştirilmiş çözümler, hizmetler ve destek sağladığından, maksimum performans almanızı sağlayan WordPress ucuz hosting hizmeti WordPress web siteleri için idealdir.

WordPress Hosting Avantajları

İşte WordPress hosting’in bugün olduğu kadar popüler olmasının birkaç nedeni:

 1. Önceden yüklenmiş (Pre-installed): Bu tür bir barındırma aldığınızda WordPress önceden yüklenmiştir, bu da geliştiricilerin WordPress web sitenizi kolayca yapılandırmasını, tasarlamasını ve bakımını yapmasını sağlar. Bu, geliştirmeyi hızlı ve herhangi bir uyumluluk sorunu olmadan yapar.
 2. Performans (Performance): WordPress Hosting, yazılımı sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için donanım, yazılım ve sabit yazılımın uyumluluğunu sağlayarak yazılım çökmesi olasılığını en aza indirir.
 3. Bulut tabanlı hosting (Cloud-based hosting): Yüksek performanslı WordPress Hosting’in anahtarı, bulut tabanlı doğasıdır. Ölçeklenebilirlik ve yüksek güvenilirlik sunduğundan, arıza sürelerini azaltır ve hatta ortadan kaldırır.
 4. Güvenlik ve yedekleme (Security and backup): WordPress Hosting, web siteniz için birinci sınıf güvenlik ve yedekleme eklentileri sunar.

WordPress Hosting Dezavantajları

WordPress barındırmanın dezavantajlarına beraber bakalım:

 1. Gelecekteki maliyetler (Future costs): WordPress Hosting genellikle ekonomiktir ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok ücretsiz eklenti ve tema vardır. Ancak, özel bir tema veya eklenti oluşturmanız veya eklemeniz gerektiğinde maliyetler hızla artabilir.
 2. Sınırlı özelleştirme (Limited customisation): Sağlayıcı, yazılımın WordPress ortamı dışında yüklenmesini kısıtlayabileceğinden, WordPress’teki web sitelerinin özelleştirilmesi sınırlıdır.

 

WordPress hosting satın almak isterseniz Mavihost’un çeşitli WordPress barındırma planlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Linux Hosting

Linux hızlı hosting, web sitesi sahipleri arasında bir başka popüler web hosting hizmetidir. Linux Hosting diğer web barındırma türlerinden daha ucuz ve yönetimi daha kolay olabileceği için popülerlik kazanıyor.

Linux Hosting Avantajları

Linux hosting’in en popüler barındırma servisleri arasında yer almasını bazı nedenleri:

 1. Açık kaynak (Open source): Linux açık kaynaklı bir sistemdir, yani kaynaklar, araçlar ve yazılım programları ücretsizdir. Bu, bir web sitesi lansmanı için fazla harcama yapmaya hazır olmayanlar için mükemmeldir.
 2. Güvenlik (Security): Güvenlik tatmin edici. Web siteniz için güvenlik ayarlarını özelleştirebilirsiniz.
 3. Sistem gereksinimleri (System requirements): Linux, sistem kaynaklarını çok verimli kullanır. Düşük özelliklere sahip eski bir bilgisayarda veya en az 256 MB RAM’de bile Linux’u sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.
 4. Çeşitli komut dosyalarını destekler (Supports various scripts): PHP, Perl, Ruby ve Python dahil olmak üzere Linux ile uyumlu çok sayıda komut dosyası ve uygulama vardır.

Linux Hosting Dezavantajları

Linux barındırmanın dezavantajlarına beraber bakalım:

 1. Zaman alıcı (Time-consuming): Farklı bir barındırmadan Linux’a geçmeyi mi planlıyorsunuz? Geçişin tamamlanması oldukça uzun sürebilir.
 2. Dik öğrenme eğrisi (Steep learning curve): Daha az teknik deneyime sahip kullanıcılar için Linux öğrenmek zordur. Görevleri tamamlamak için komut satırı arabirimini öğrenmeniz gerekir. Arch gibi Linux dağıtımlarını öğrenmek, deneyimli Linux kullanıcıları için bile zordur.

Linux Hosting ve WordPress Hosting Arasındaki Farklar

Linux ve wordpress hosting arasında bir çok fark var, en önemli farklara beraber gözatalım:

WordPress barındırma

 • WordPress Barındırma planları daha düşük bir fiyat etiketiyle gelir, ancak bazı özel çözümler pahalı olabilir.
 • WordPress, web siteleriniz için hız optimizasyonu sağlayan özel eklentiler sunar.
 • Sunucular, web sitelerini belirli WordPress tehditlerine karşı korumak için yapılandırılabilir. Hassas veriler ve finansal işlemler için güvenilir ve idealdir.
 • WordPress Barındırma PHP, HTML, CSS ve JavaScript’i destekler.
 • WordPress dışı yazılım ve uygulamaların yüklenmesi sınırlıdır, ancak web sitenizi geliştirmek için pek çok kullanılabilir tema ve eklenti vardır.

Linux Barındırma

 • WordPress Barındırma’dan daha pahalı olabilir, ancak Windows Barındırma’dan daha uygun olabilir.
 • Yıllarca kullanımdan sonra bile hızlı ve istikrarlı performansıyla bilinir.
 • Linux sunucularına, yetkisiz kişilerin erişmesini zorlaştıran farklı bir dosya sistemi nedeniyle nadiren yazılım saldırıları bulaşır.
 • Linux, PHP, Ruby, Perl ve Python’u destekler.
 • Açık kaynaklı bir işletim sistemi kullandığından, Linux barındırma, özellikle bir işletmenin daha karmaşık ihtiyaçları için daha fazla esneklik sağlar.

Sizin İçin En İyi Hosting Hangisidir?

Hem WordPress hem de Linux Hosting’in önemli özellikleri hakkında zaten net bir fikriniz var. Seçim tamamen size kalmış.

İşletmeniz için doğru barındırmayı seçmek için web sitenizin amacını ve teknik uzmanlığınızı göz önünde bulundurun. Web sitenizin tüm yönleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız Linux Hosting satın almak daha iyidir. Öte yandan, WordPress web sitenizi kolayca yönetmek istiyorsanız WordPress Hosting’i seçin.

En İyi Linux Hosting ve WordPress Hosting

Bu iki popüler hosting hizmeti hakkında bilmeniz gereken her şeyi biliyorsunuz şimdi bu hizmetleri sağlayan güvenilir bir şirkete ihtiyacınız var, Mavihost Türkiye’nin en hızlı ve en güvenilir hosting servisi sağlayıcı şirketi dir ve ihtiyacınız olan tüm barındırma servislerini içerir.

Son Söz

Bu makalede dünyanın en popüler iki barındırma servisini karşılaştırdık ve kullanabileceğiniz en iyi hosting şirketini tanıttık. Umarız işletmeniz için en iyisini seçersiniz.

İlgili Yazılar