© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Z Kuşağının Haber Tüketim Alışkanlıkları Yeniden Şekilleniyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Z Kuşağının Haber Tüketim Alışkanlıkları Yeniden Şekilleniyor

Z Kuşağının Haber Tüketim Alışkanlıkları Yeniden Şekilleniyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
66 0

Z Kuşağı Sosyal Medyayı Geleneksel Haber Kaynaklarına Tercih Ediyor

1997 – 2012 yılları arasında doğan Z kuşağının haber tüketim alışkanlıkları incelendi. Araştırma, gençlerin geleneksel haber kaynaklarına kıyasla sosyal medyayı tercih ettiğini ortaya koydu.

TikTok Haber Alma Olasılığı Yüksek

18-24 yaşındaki gençlerin %40’tan fazlası, TikTok üzerinden günlük haber almaktadır. Bu oran, BBC gibi ulusal yayıncılardan haber alanların oranının %19 olduğunun üzerindedir.

Z Kuşağı Sosyal Medyayı Aktif Kullanıyor

Araştırma, Z kuşağının haber almak için Instagram (%44), Facebook (%33) ve Twitter (%24) gibi sosyal medya platformlarını ulusal yayıncılardan daha fazla tercih ettiğini göstermektedir.

Yaşlılar Arasında Geleneksel Medya Ön Planda

Televizyon Haberleri Güvenilir Bulunuyor

Z kuşağı arasında televizyon haber hizmetleri %31 ile en çok güvenilen medya kuruluşu olurken, yaşlılar arasında geleneksel medya hala baskın durumda. 45-54 yaş grubundakilerin çoğu haberlerini televizyondan alırken, sosyal medya haber kaynağı olarak sadece %12’lik bir kesimin tercih ettiği belirtiliyor.

Gençler Güncel Olaylara Daha Az İlgili

Rapora göre, 18-24 yaş arası katılımcıların, güncel olaylara ilgi duyma ve takip etme konusunda daha az aktif oldukları belirtiliyor. Britanya genelinde ise nüfusun büyük bir çoğunluğu günlük olarak haber tüketmekte ve yaşlı nesillerin güncel olaylara daha fazla ilgi gösterdiği vurgulanmaktadır.

İlgili Yazılar