© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

İspanya'da Hakim, Telegram Uygulamasına Kısıtlama Kararı Aldı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. İspanya’da Hakim, Telegram Uygulamasına Kısıtlama Kararı Aldı

İspanya’da Hakim, Telegram Uygulamasına Kısıtlama Kararı Aldı

haberler haberler - - 1 dk okuma süresi
185 0

Hakim Pedraz’ın Kararı

İspanya Ulusal Mahkeme Hakimi Santiago Pedraz, Mediaset, Atresmedia ve Movistar Plus gibi televizyon şirketlerinin Telegram’a yönelik suçlamalarını değerlendirdi. Telif hakları ihlallerini kabul eden Hakim Pedraz, İspanya’daki telefon operatörlerine Telegram uygulamasının kullanımını askıya alma talimatı verdi.

İhtiyati Tedbir Kararı

Hakim Pedraz, suçlamaların araştırılmasının sürdüğü bir dönemde, Telegram’ın kullanımını durdurma kararı aldı. İşbirliği eksikliği ve teknik veri paylaşımı konusundaki endişeleri nedeniyle bu kararı “gerekli, uygun ve orantılı” olarak değerlendirdi. Şu anda İspanya’da Telegram kullanımı devam etmekte ancak kapatılması bekleniyor.

Eleştiriler

Karara karşı çıkan kesimlerden biri Tüketiciler Derneği Facua oldu. Facua, kararın milyonlarca kullanıcıya büyük zarar vereceğini belirterek orantısız buldu. Podemos Partisi lideri İone Belarra da, kararı özgürlükleri tehdit eden, haksız ve sansürcü olarak nitelendirdi.

Telegram, 2013 yılından bu yana faaliyet gösteren Rus iş insanları Nikolai ve Pavel Durov kardeşler tarafından kurulmuş ve Whatsapp’a alternatif olarak sunulmuştur.

İlgili Yazılar