© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Uydu Yörünge Belirleme Çalışmaları
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Uydu Yörünge Belirleme Çalışmaları

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Uydu Yörünge Belirleme Çalışmaları

haberler haberler - - 1 dk okuma süresi
132 0

THK Üniversitesi Uydu Yörünge Belirleme Projesi

THK Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahsin Çağrı Şişman, yapay zeka ve derin öğrenme kullanarak uydu yörünge belirleme çalışmalarını yürüttüklerini açıkladı.

Projede Hedeflenenler

Şişman, Türkiye’nin uzay çalışmalarına katkıda bulunmayı amaçladıklarını ve yıl sonunda test çalışmalarına başlayacaklarını belirtti. Projenin nihai amacı, gökyüzünde uydu ve uzay cisimlerini tanımlayacak bir yapay zeka uygulaması geliştirmek.

Uzay Durum Farkındalığı ve Yapay Zeka

Çalışmalarıyla Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nda yer alan hedeflerden biri olan “Uzay Nesnelerinin Yerden Gözlemi ve Takibi”ni desteklediklerini vurgulayan Şişman, projenin ulusal güvenlik açısından da önemli olduğunu belirtti.

Yapay Zeka ve Uydu Yörünge Belirleme

Şişman, projenin Türkiye üzerinden geçen uyduların ve uzay cisimlerinin konum ve hızını belirlemeyi amaçladıklarını, bu sayede casus uyduların izlenip yörüngelerinin tespit edilerek ulusal güvenliğin sağlanabileceğini ifade etti.

THK Üniversitesi’nin yapay zeka temelli çalışmalarıyla uzay durum farkındalığını artırarak ülkenin uzay alanındaki kabiliyetlerine katkı sağlamayı hedeflediği belirtildi.

İlgili Yazılar