© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Ay'ın Kökeni ve Yeniden Keşfi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Ay’ın Kökeni ve Yeniden Keşfi

Ay’ın Kökeni ve Yeniden Keşfi

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
17 0

Dev Çarpışma Teorisi ve Değişen Bakış Açısı

Ay’ın kökenine dair en yaygın kabul gören teori, dev çarpışma teorisi. Bu teoriye göre Dünya, yaklaşık 4.5 milyar yıl önce, Mars büyüklüğünde bir gezegenle çarpıştı ve bu çarpışma sonucunda Ay oluştu. Apollo görevlerinden getirilen Ay örneklerinde karbona az rastlanması da bu teoriyi desteklemişti. Ancak bu teori ilerleyen günlerde çökebilir. Çünkü Çinli bilim insanları, yaklaşık dört yıl önce Chang’e-5 misyonunun Ay’dan topladığı örneklerde, Ay toprağında grafen bulunduğunu duyurdu.

Araştırmanın Detayları

Araştırmaya öncülük eden Jilin Üniversitesi ekibi, Ay toprağındaki karbonun varlığının, Ay’ın Dünya ile başka bir küçük gezegen arasındaki çarpışmadan oluştuğuna dair uzun süredir devam eden inanışla çeliştiğini buldu. Grafen, karbonun saf bir formu. Bu karbonun kökenlerini daha derinlemesine incelemek için Çinli araştırma ekibi, yaklaşık 2 milyar yaşındaki genç Ay örneklerini incelemeye odaklandı. Amacı, Ay’da bulunan yerli karbonun kristal yapısını çözmekti.

Bulgular ve Sonuç

Shenyang Ulusal Malzeme Bilimi Laboratuvarı ve Çin Derin Uzay Araştırma Laboratuvarı’ndan uzmanların da yer aldığı ekip, bulgularının “kimyasal bileşenlerin anlaşılmasını ve Ay’ın tarihini yeniden keşfedebileceğini” vurguladı. Doğal grafenin varlığı, Ay’da karbon yakalanmasına işaret ediyor. Bu bulgular, Ay’ın kökeni ve evrimine dair daha derin bir anlayış sağlayabilir.

İlgili Yazılar