© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Üsküdar Üniversitesi'nden Yerçekimsiz Ortamda Yapılan İlk Uzay Misyonu Mesajı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Üsküdar Üniversitesi’nden Yerçekimsiz Ortamda Yapılan İlk Uzay Misyonu Mesajı

Üsküdar Üniversitesi’nden Yerçekimsiz Ortamda Yapılan İlk Uzay Misyonu Mesajı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
83 0

Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu ve Bilimsel Araştırması

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonunda yer alan 13 bilimsel araştırmasından biri olan MESSAGE (Microgravity Associated Genetics) Deneyi kapsamında Gezeravcı’nın yer çekimsiz ortamda, uzayda alınan kan örnekleri laboratuvara teslim edildi.

Deneyin Detayları

Açıklamada görüşlerine yer verilen Üsküdar Üniversitesi TRGENMER Müdürü ve MESSAGE Deneyi Proje Yöneticisi grandbetting Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan, kan örneklerinin yetkililer tarafından eksi 80 derecede stabil olabilecek standartlarda teslim edildiğini aktararak, deneyin detaylarını paylaştı. Kan örnekleri TRGENMER laboratuvarına alındıktan sonra eksi 80 dolabına kaldırıldı.

Deneyle İlgili Açıklamalar

Taştan, deney sonuçlarının henüz net olarak söylenemeyeceğini belirterek, “Kanların geldiği gün itibarıyla deneylere başlayarak, en grandbetting giriş kısa sürede makaleler yayınlayarak, yeni gen keşiflerinde bulunarak, yer çekimsiz ortam koşullarının hücrelere verdiği reaksiyonları keşfetmeyi hedefliyoruz” dedi.

Ekip ve Araştırma Konusu

Açıklamada verilen bilgiye göre, deneyde Büşra Tekirdağlı, Özge Demir, Ebru Çam, Fatmanur Erkek, Berranur Sert ve Gamze Gülden de Taştan’a destek oldu. Ekip, “Türk Astronotun Genetik Profilinin Analizi grandbetting twitter ve Mikro Yerçekimi Ortamı Sağlayan Akustik Levitasyon Cihazında Anti-Kanser, Proliferasyon ve İmmunojenik Etkileri”ni araştıracak. Yerçekimsiz ortamdan etkilenen genlerin tespit edilmesi ve bağışıklık hücrelerinin yer çekimi tarafından etkilenme biçimlerinin incelenmesi hedefleniyor.

İlgili Yazılar