© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

2022'de Arabayla Avrupa Turu İçin Gerekli Prosedürler
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gündem
 4. »
 5. 2022’de Arabayla Avrupa Turu İçin Gerekli Prosedürler

2022’de Arabayla Avrupa Turu İçin Gerekli Prosedürler

Basin Bülteni Basin Bülteni - - 14 dk okuma süresi
1231 0

Araba ile Avrupa turu yapmak isteyen Türk vatandaşlarının seyahatlerinde uğrayacakları ülkelere girebilmeleri için geçerli vizelerinin olması gerekmektedir. Arabayla Avrupa turu yapacak Türk vatandaşlarının seyahat öncesinde vize işlemlerini halletmeleri zorunludur.

 

Araba ile Avrupa turu yapmak ve gerekli vize işlemleri hakkında merak edilenler Türkiye’de Schengen vize başvuru onay oranı en yüksek akredite kuruluş olan .net uzmanlarınca cevaplanmıştır.

Arabayla Avrupa Gezisi İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

Arabayla Avrupa gezisi yapacak Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekmektedir; Türk vatandaşları Schengen vizesi ile tüm Avrupa ülkelerine giriş yapabilir.

 

Arabayla Avrupa gezisi boyunca gidilecek ülkeler arasında Schengen bölgesinde olup AB üyesi olmayan bir ülke varsa veya gidilecek ülke farklı bir vize politikası takip ediyorsa, ülkenin Türk vatandaşlarına uyguladığı vize uygulamalarına göre o ülke için ayrıca vize alınması gerekmektedir.

Arabayla Avrupa Turu Schengen Vizesi Nereden Alınır?

Arabayla Avrupa turu yapmak isteyen Türk vatandaşları Schengen vizesini ilk olarak giriş yapacağı veya en fazla konaklayacağı Schengen ülkesinin dış temsilciliğinden, vize aracı kurumundan veya akredite acenteler üzerinden alabilmektedir. Avrupa’ya araçla çıkış yapılacak ülke Türkiye’den başlayan seyahatler için genelde Yunanistan olduğu için Yunansitan Schengen vizesi almak gerekmektedir.

Avrupa’ya Araçla Gitmek İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Avrupa’ya araçla gitmek için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Geçerli pasaport: Yurt dışına seyahat etmek için pasaportun en az 6 ay geçerli olması ve pasaportta en az iki boş sayfa bulunması gerekmektedir.
 • Schengen vizesi ve rotadaki ülke ayrıca vize talep ediyorsa ilgili ülkenin vizesi: Schengen vizesi, AB ülkelerine gerçekleştirilecek seyahatler için gereklidir. Ayrıca rotadaki ülkeler farklı bir vize istiyorsa, bu vizelerin de alınması şarttır.
 • Araca ait yeşil sigorta: Araç ile yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların araca ait yeşil sigortasının olması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Yurt dışına çıkacak vatandaşların herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşması durumunda sağlık giderleri için minimum 30.000 euro teminat içeren seyahat sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur.
 • Araç ruhsatı: Araç ruhsatının sınır geçişlerinde gösterilmesi zorunludur.
 • Yurt dışına araç çıkarma vekaletnamesi (Araç sahibi araçta olmayacak ise): Araç sahibinin seyahatte bulunmayacağı durumda veya araç şirket üzerine ise noterden yurt dışına araç çıkarma vekaletnamesi alınması gerekmektedir.

Özel Araç İle Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

Özel araç ile yurt dışına çıkmak isteyenler, gümrük kapılarından pasaport ve vize kontrolüne tabi tutularak ülkeden çıkış yapabilmektedir.

Arabayla Avrupa Turu İçin Hangi Gümrük Kapıları Kullanılır?

Arabayla Avrupa turu için kullanılabilecek açık gümrük kapıları ve geçiş yapılacak ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pazarkule Gümrük Kapısı, Yunanistan
 • İspala Gümrük Kapısı, Yunanistan
 • Kapıkule Gümrük Kapısı, Bulgaristan
 • Hamzabeyli Gümrük Kapısı, Bulgaristan
 • Dereköy Gümrük Kapısı, Bulgaristan

Çıkışlar Bulgaristan üzerinden yapılacaksa Schengen vizesi multi özellikli olmalıdir eğer alınan Schengen vizesi tek girişli ise ayrıca Bulgaristan vizesinin pasaportta bulunması gereklemktedir.

Arabayla Avrupa Turu Maliyeti Ne Kadardır?

Arabayla Avrupa turunun maliyeti, seyahat edecek kişi sayısına, gidilecek ülkelere, izlenecek rotaya, konaklanacak tesislere ve seyahat tarihlerine göre değişiklik göstermektedir.

Arabayla Avrupa turuna Yunanistan’dan başlayarak Almanya’ya giden ve dönüşü ise Balkan ülkeleri üzerinden yapan iki kişilik bir aile kat edeceği kilometre de göz önüne alındığında 700 ile 1000 euro arasında araç yakıtı masrafı ödemek durumundadır.

Konaklanacak yerlerin durumuna göre değişmekle birlikte, iki kişilik bir Avrupa seyahatinde 1.000 ile 4.000 euro arasında konaklama masrafı çıkabilmektedir.

Seyahat boyunca iki kişilik bir ailenin yiyecek ve içecek masrafları ise, tercih edilen gıdalara ve restoranlara göre 1.000 eurodan başlayacaktır. Tüm bu zorunlu masraflar haricinde, gezilecek yerlerdeki giriş ücretleri, hediyelik eşyalar gibi farklı harcamaların da yapılması gerekmektedir.

2022’de Avrupa’da Benzin Fiyatları Nasıldır?

2022’de Avrupa’da 5 ülkenin benzin fiyatları aşağıda verilmiştir.

 • Almanya’da benzinin litresi 1,977 eurodur.
 • Fransa’da benzinin litresi 1,992 eurodur.
 • Hollanda’da benzinin litresi 2,299 eurodur.
 • İtalya’da benzinin litresi 2,075 eurodur.
 • Portekiz’de benzinin litresi 2,036 eurodur.

 

Avrupa kıtasındaki 5 ülkeden Almanya benzin fiyatı olarak en uygun ülkedir.

2022’de Avrupa’da Mazot Fiyatları Nasıldır?

2022’de Avrupa’daki beş ülkenin mazot fiyatları aşağıda verilmiştir.

 • Almanya’da mazotun litresi 1,884 eurodur.
 • Fransa’da mazotun litresi 1,936 eurodur.
 • Hollanda’da mazotun litresi 1,957 eurodur.
 • İtalya’da mazotun litresi 1,935 eurodur.
 • Portekiz’de mazotun litresi 1,863 eurodur.

Avrupa’ya Araçla Çıkarken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Avrupa turları ve özel araçla yurt dışına seyahat etmek hakkında en çok sorulan soruları .net danışmanları aşağıda cevapladı.

 

Arabayla Avrupa’ya Giderken Vize Zorunlu Mudur?

Gri (hizmet) ve siyah (diplomatik) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arabayla Avrupa’ya yapacakları 90 güne kadar olan seyahatler için vizeden muaftır. Bordo pasaport hamil T.C vatandaşları için ise vize zorunluluğu bulunmaktadır.

Arabayla Avrupa’ya Giderken Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Evet yaş ve pasaport türü farketmeksizin Avrupa Birliği veya Schengen ülke birliğine gidecek olan her bireyin en az 30.000 EUR teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunludur.

 

Fiyatlar yaşa göre ve sigorta kapsamına göre değişmektedir. En uygun fiyatlı seyahat sağlık sigortası ücreti 2022 yılı için 4,5 Euro’dan başlamaktadır.

 

Online teklif için: 0850 241 1868

Arabayla Yapılan En Popüler Avrupa Turu Rotaları Hangileridir?

Arabayla yapılan en popüler Avrupa turu rotaları aşağıda verilmiştir.

 • Türkiye’den Üsküp’e geçilerek başlayan rota; Belgrad, Budapeşte, Bratislava, Viyana, Prag, Berlin, Krakow, Wroclaw, Donovaly, Szeged olarak devam edip, Balkan ülkelerinden Türkiye’ye dönülerek sonlanmaktadır.
 • Türkiye’den Sofya’ya geçilerek başlanan rota; Bükreş, Belgrad, Budapeşte, Prag, Berlin, Viyana’dan Balkan ülkelerine geçilmesi ve Türkiye’ye dönülmesi ile sonlanmaktadır.
 • Türkiye’den Atina’ya gidilerek başlayan rota; Tiran, Saraybosna, Zagreb, Viyana, Berlin, Prag, Budapeşte, Bükreş ve Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye dönüş şeklinde tamamlanmaktadır.

Arabayla Yunanistan’a Gitmek Nasıldır?

Arabayla Yunanistan’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarının İpsala veya Pazarkule Gümrük Kapılarından geçmeleri gerekmektedir. Arabayla Yunanistan’a giden kişiler Bulgaristan, Kuzey Makedonya veya Arnavutluk gibi ülkelere geçerek seyahatlerine devam edebilmektedir. Arabayla Yunanistan’a giden kişiler rotalarına İtalya’yı eklemeleri halinde, İtalya’ya feribotla geçmeyi tercih edebileceklerdir.

Arabayla yapılan Yunanistan seyahatlerinde Atina, Selanik, Girit, Rodos, Dedeağaç, Kavala gibi şehirlerde konaklanabilmektedir.

Arabayla İstanbul’dan Yunanistan’a giden iki kişilik bir aile ortalama 1100 kilometre yol gitmektedir ve yaklaşık 300 euro benzin ücreti ödemektedir.

Yunanistan’da 7 gün kalınması halinde iki kişilik bir ailenin 500 Euro civarında konaklama ücreti ödemesi gerekir. Yiyecek ve içecek gibi zorunlu masraflar da katıldığında, Yunanistan’a arabayla yapılacak 7 günlük bir seyahat iki kişilik bir aile için en az 1.000 euro maliyetinde olacaktır.

Arabayla Bulgaristan’a Nasıl Gidilir?

Arabayla Bulgaristan’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Kapıkule, Hamzabeyli veya Dereköy Gümrük Kapısından geçmeleri gereklidir. Bulgaristan’dan sonra Kuzey Makedonya, Sırbistan veya Romanya gibi ülkelerle seyahat rotası uzatılabilmektedir.

Arabayla Bulgaristan’a gidip konaklamak isteyen kişiler Sofya, Filibe, Bansko, Varna gibi şehirleri tercih edebilmektedir.

Arabayla İstanbul’dan Bulgaristan’a giden iki kişilik bir aile İstanbul’dan ortalama 420 kilometre gitmekte ve ortalama 100 euro benzin ücreti ödemektedir. Bulgaristan’da konaklamak isteyen iki kişilik bir ailenin 7 günlük konaklama ücreti yaklaşık 500 euro civarındadır.

Seyahat boyunca tüketilecek yiyecek ve içecek masrafları da eklendiğinde, 7 günlük bir arabayla Bulgaristan seyahatinin iki kişilik bir aileye maliyeti en az 800 euroya denk gelmektedir.

Arabayla İtalya Turu Nasıldır?

Arabayla İtalya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları genellikle Yunanistan üzerinden feribot kullanarak İtalya’ya geçmektedir. Feribot kullanmak istenmiyorsa, Bulgaristan üzerinden Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Slovenya gibi ülkelerden geçilerek yaklaşık 2300 kilometre yol gidilmesi gerekmektedir.

Arabayla İtalya’ya gidip konaklamak isteyen kişiler Roma, Amalfi, Floransa, Napoli, Cenova, Milano, Venedik, Bologna gibi şehirleri tercih edebilmektedir.

Arabayla İstanbul’dan İtalya’ya giden iki kişilik bir aile uzun bir karayolu izlediğinden, 400 euro civarında bir yakıt ödemesi yapmak durumundadır. İki kişilik bir ailenin 7 gün boyunca İtalya’da konaklaması 800 ile 1.000 euro arasındadır; bu süredeki yiyecek içecek masrafları da 300 ile 400 euro arasında tutabilmektedir. Arabayla yapılan iki kişilik ve 7 günlük bir İtalya seyahatinin maliyeti en az 1.500 ile 2.000 euro arasında olabilecektir.

Türkiye Plakalı Araç Yurt Dışında Ne Kadar Süre Kalabilir?

Türkiye plakalı araçla yurt dışına çıkmak isteyen Schengen vize sahibi Türk vatandaşlarının vize süreleri boyunca araçları yurt dışında kalabilmektedir, ancak ülkelerin vize uygulamalarına göre durum değişiklik gösterebilmektedir.

Türk vatandaşları yurt dışına arabayla çıkmak istediklerinde gidecekleri ülkelerin vize uygulamalarını takip etmek zorundadırlar.

Türk Ehliyeti Avrupa’da Ne Kadar Süre Geçerli?

Türk ehliyeti Avrupa’da 6 ay boyunca geçerlidir. Eğer 6 aydan daha uzun süre yurt dışında kalınacaksa, ehliyetin geçerli olabilmesi için Türkiye’ye giriş çıkış yapılması gerekmektedir.

Kiralık Araç İle Yurt Dışına Çıkılır Mı?

Evet kiralık araçlarla yurt dışına çıkmak aracın kiralandığı şirketten vekalet alarak yapılabilir. Ancak birçok kiralama şirketi şahsi başvurularda kiralanan aracın yurt dışına çıkmasına izin vermemektedir.

Karavanla Avrupa Turu Nasıl Yapılır?

Karavan ile Avrupa turu yapmak isteyen Türk vatandaşlarının seyahatlerinde uğrayacakları ülkelere girebilmeleri için geçerli vizelerinin bulunması gerekmektedir. Karavanla Avrupa turu yapacak kişiler, rotalarını belirleyerek seyahat öncesinde gerekli vize işlemlerini halletmek zorundadırlar.

Karavanla Avrupa turu yapmak isteyen Türk vatandaşlarının Schengen vizesi, pasaport, ehliyet, karavan ruhsatı, yeşil kart sigortası, seyahat sağlık sigortası, yurt dışı çıkış harç pulu gibi standart belgelere ek olarak, karavan ruhsatı kişiye ait değilse noterden alınacak onay yazısına da sahip olmaları gerekmektedir.

Popüler Avrupa Karavan Rotaları Hangileridir?

Karavanla yapılan en popüler Avrupa turu rotaları sırasıyla aşağıda verilmiştir.

 • Türkiye’den Üsküp’e geçilerek; Belgrad, Budapeşte, Bratislava, Viyana, Prag, Berlin, Krakow, Wroclaw, Donovaly, Szeged ve Balkan ülkeleri ardından Türkiye’ye dönüş yapılmaktadır.
 • Türkiye’den Sofya’ya gidilerek; Belgrad, Budapeşte, Hallstadt, Salzburg, Münih, Milano, Zagreb, Saraybosna rotasının ardından Türkiye’ye dönülmektedir.
 • Türkiye’den Atina’ya geçilerek başlayan rota; Tiran, Saraybosna, Zagreb, Viyana, Berlin, Prag, Budapeşte, Bükreş ve Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye dönüş şeklindedir.

 

İlgili Yazılar