© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Küçük Bir Gezegen, Büyük Keşif: TOI-715b
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Küçük Bir Gezegen, Büyük Keşif: TOI-715b

Küçük Bir Gezegen, Büyük Keşif: TOI-715b

haberler haberler - - 1 dk okuma süresi
91 0

TOI-715b: Dünya Benzeri Bir Gezegen

TOI-715b olarak adlandırılan gezegen, Dünya’nın yaklaşık 1,55 yarıçapında ve yıldızın yaşanabilir bölgesinin içinde yer alıyor. Bu gezegen, TESS gezegeninin şu ana kadar keşfettiği en küçük yaşanabilir bölge olacak.

TOI-715: Ortalama Bir Kırmızı Cüce

TOI-715, ortalama bir kırmızı cüce yıldıza sahip bir sistemdir. Yıldız, Güneş’in kütlesinin yaklaşık dörtte biri ve yarıçapının yaklaşık dörtte biri kadar büyüklüğe sahiptir.

TOI-715b’nin Sıra Dışı Yörüngesi

TOI-715b, yıldıza oldukça yakın ve sıkı bir yörüngeye sahiptir. Bu nedenle gezegen, cüce yıldızın etrafında bir tam turunu sadece 19 günde tamamlamaktadır.

Kırmızı Cüceler ve Yaşanabilir Bölge

Kırmızı cüceler, Güneş’ten çok daha sönük olduklarından, bu Süper Dünya’yı yıldızın yaşanabilir bölgesine yerleştirmektedir. Yaşanabilir bölge, sıvı suya sahip olabilecek gezegenleri belirlemenin genel bir yoludur.

Yıldızların spektral tipi, gezegenin albedosu, kütlesi ve atmosferinin bulutlu olup olmadığı gibi faktörler, bir gezegenin sıvı suya sahip olup olmadığını belirlemek için kullanılan kriterlerdir. Ancak, bu kriterlerin sınırları belirsiz ve hatta çelişkili olabilir.

İlgili Yazılar