© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Alper Gezeravcı Uzay Görevine Hazırlanıyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Alper Gezeravcı Uzay Görevine Hazırlanıyor

Alper Gezeravcı Uzay Görevine Hazırlanıyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
99 0

Florida’da Karantina Süreci Başladı

ABD’nin Florida eyaletinden Ax-3 mürettebatıyla 17 Ocak’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) hareket edecek Alper Gezeravcı, 14 günlük zorunlu karantina sürecine girdi. Amacı, istasyonda görev yapan astronotlara herhangi bir hastalığı bulaştırmamak.

“Dış Dünyadan İzole Edilmiş Bir Yaşam Alanı Burası”

Gezeravcı, karantina tesisinde fiziksel ve zihinsel yoğunluk içinde olduklarını vurgulayarak, “Dış dünyadan izole edilmiş bir grandbetting yaşam alanı burası. Tüm ihtiyaçlarımız bize getiriliyor ve operasyonel hazırlık süreçlerine yoğunlaşıyoruz.” dedi.

Görev Malzemelerini Teslim Etti

Gezeravcı, görev için önceden planlanan malzemeleri ilgili otoritelere teslim ettiğini söyledi. Türk bayrağı, ailesinin fotoğrafları ve Yörük kültürüne ait sembollerle uzaya gideceğini belirtti.

Deneyler Eş Zamanlı Yapılacak

Gezeravcı, ISS’ye adım attıktan sonra bilimsel çalışmalara başlayacaklarını ve deneylerin eş zamanlı olarak gerçekleştirileceğini ifade etti. Her gün birçok deneyi yapacaklarını ve sonraki günlerde deneylerin farklı aşamalarına geçeceklerini söyledi.

Yemekler İlk Olarak ISS’ye Gitti

Gezeravcı, ISS’ye ulaşmak için kullanacakları Crew Dragon kapsülünde yiyeceklerin olduğunu belirtti. İlk numunelerin testlerinin grandbetting giriş yapıldığını ve üretim sürecinin tamamlandığını söyleyerek, ISS’de tüketilecek yemeklerin zaten oraya gönderildiğini ve kapsülün içindekilerin önümüzdeki hafta yükleneceğini açıkladı.

Florida’ya İniş Planlanıyor

Gezeravcı, dönüş rotasının Florida’da belirlenmiş çeşitli iniş noktalarından birine planlanacağını söyledi. İnişin hava ve deniz koşullarına göre belirleneceğini ifade etti.

İlgili Yazılar