© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türkiye Noterler Birliği 53. Olağan Kongresi'nde Bakan Tunç ve Üst Düzey Yetkililer Katıldı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Noterler Birliği 53. Olağan Kongresi’nde Bakan Tunç ve Üst Düzey Yetkililer Katıldı

Türkiye Noterler Birliği 53. Olağan Kongresi’nde Bakan Tunç ve Üst Düzey Yetkililer Katıldı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
14 0

Bakan Tunç: Filistin’deki Katliam Dünya Vicdanını Sarsıyor

Bakan Tunç, Türkiye Noterler Birliği’nin 53. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Filistin’de yaşanan katliamın dünya vicdanını sarsıcı boyutlara ulaştığını belirtti. Tunç, uluslararası kuruluşların etkisiz kaldığını vurgulayarak, çocukların da aralarında bulunduğu binlerce insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

Noterlik Müessesesi Adaletin Temel Taşıdır

Bakan Tunç, noterlik müessesesinin adaletin sağlanması ve korunması açısından önemli bir rol üstlendiğini vurgulayarak, noterlerin uyuşmazlıkların önlenmesinde kilit bir rol oynadığını ifade etti. Tunç, noterlik kurumunun tarafsızlık, bağımsızlık, dürüstlük ve güvenilirlik gibi temel özelliklere sahip olduğunu belirtti.

Noterlikte Yapılan Yenilikler

Bakan Tunç, son 22 yılda 1154 noterlik kurulduğunu ve noterlik hizmetlerinde yapılan yeniliklere değindi. Nöbetçi noterlik uygulaması, kredi kartıyla ödeme imkanı ve güvenli ödeme sistemleri gibi uygulamaların hayata geçirildiğini aktaran Tunç, noterlerin kimlik doğrulaması için parmak izinin kullanıldığı bir sistemin de geliştirildiğini açıkladı.

Yargı Reformu ve Noterlik

Bakan Tunç, noterlerin işlerini kolaylaştırmak amacıyla yapılan düzenlemelerin yanı sıra Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı hazırlıklarının da son aşamada olduğunu belirtti. Tunç, noterlik mesleğinin gelişimi ve sorunlarının giderilmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

Başkan Çağlayan: Kadın Hakları ve Birlikte Alınan Kararlar

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Emine Çağlayan, Kongrede yaptığı konuşmada, Cumhuriyet döneminin önemli kazanımlarından birinin kadın hakları olduğunu vurgulayarak, Birliğin yoğun çalışmalar yürüttüğünü ve Türk Dünyası Noterler Birliği’nin kurulduğunu belirtti. Çağlayan, yapılacak seçimde aday olmayacağını ve yeni başkana başarılar diledi.

İlgili Yazılar