© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı'dan Kahverengi Kokarca ile Mücadelede Son Durum
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’dan Kahverengi Kokarca ile Mücadelede Son Durum

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’dan Kahverengi Kokarca ile Mücadelede Son Durum

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
15 0

Biyolojik Mücadele Laboratuvarı Projesi Hızla İlerliyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, CHP Samsun Milletvekili Murat Çan’ın soru önergesi üzerine, Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ndeki eski hizmet binasının biyolojik mücadele laboratuvarına dönüştürülmesi projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Yumaklı, 2021’de kurulan laboratuvarın modern ekipmanlarla donatıldığını ve 2,5 yıldır kahverengi kokarca mücadelesi için parazitoit üretimi yaptıklarını belirtti.

2024 Hedefleri ve Geniş Kapsamlı Çalışmalar

Bakan Yumaklı, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde üretilen 22 bin parazitoidin yanı sıra 2024 yılında 150 bin parazitoit salınacağını duyurdu. Ayrıca, Fındık Araştırma Enstitüsü’nde kahverengi kokarca ile mücadele için laboratuvar kurulum çalışmalarının devam ettiğini ve 2024 yılında 5 bin adet parazitoit üretiminin planlandığını belirtti.

Kahverengi Kokarca Sorunu ve Bakanlık Mücadelesi

Kahverengi kokarcanın tarımsal üretimde ciddi kayıplara neden olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı, böceğin fındık, elma, armut, turunçgiller gibi birçok ürüne zarar verdiğini ifade etti. Bu zararlı türün yayılmasını engellemek adına Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2018’den bu yana çeşitli mücadele çalışmaları yürüttüğünü belirtti. Feromon tuzakları, bilgilendirme afişleri ve parazitoid üretimi gibi yöntemlerle kahverengi kokarca ile etkin bir mücadele stratejisi izlendiğini aktardı.

İlgili Yazılar