© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

KOBİ'lerin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. KOBİ’lerin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi

KOBİ’lerin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
20 0

KOBİ’lerin Ekonomideki Önemi

Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmeler (KOBİ), Türkiye’de toplam girişimcilerin yüzde 99,7’sini ve istihdamın yüzde 70,6’sını oluşturarak ekonomide önemli bir role sahiptir. Bu nedenle KOBİ’lerin önemi daha iyi anlatılabilmesi için 27 Haziran ‘KOBİ Günü’ olarak kutlanmaktadır.

KOSGEB Destekleri

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ’leri desteklemek amacıyla 21,2 milyar lira kaynak ayırarak 88 bin işletmeye destek sağlamıştır. Yeni uygulamaya alınan ‘KOBİ Dijital Dönüşüm Destek Programı’ ile işletmelere dijital dönüşüm süreçlerinde finansman desteği sunulmaktadır.

Yeşil Sanayi Destek Programı

Türkiye Yeşil Sanayi projesi, Dünya Bankası iş birliğiyle yürütülmekte olup 450 Milyon dolarlık bir bütçeye sahiptir. KOSGEB’in ‘Yeşil Sanayi Destek Programı’ kapsamında işletmelere yeşil dönüşüm için destek sağlanmaktadır.

Diğer Destekler

KOBİ’lere sağlanan diğer destekler arasında güneş enerjisi yatırımlarına verilen destek, temiz ve döngüsel ekonomi projelerine destek, yeni işletme kuran girişimcilere yönelik destekler ve deprem bölgesindeki işletmelere yönelik kaynak aktarımları bulunmaktadır.

KOSGEB personeli, KOBİ’leri bilgilendirmek ve uygun destekleri sağlamak amacıyla saha ziyaretlerine başlamıştır. Her hafta perşembe günleri Türkiye genelinde bütün KOSGEB personeli saha ziyaretleri yaparak işletmelere danışmanlık ve mentorluk hizmeti sunmaktadır.

İlgili Yazılar