© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Yükseköğretim Kurumlarında 2024-2025 Akademik Yılı Ücretleri ve Katkı Payları Belirlendi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Yükseköğretim Kurumlarında 2024-2025 Akademik Yılı Ücretleri ve Katkı Payları Belirlendi

Yükseköğretim Kurumlarında 2024-2025 Akademik Yılı Ücretleri ve Katkı Payları Belirlendi

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
15 0

Devlet Üniversitelerinde Öğrenci Katkı Payları Artırıldı

2024-2025 akademik yılı için yükseköğretim kurumlarının cari hizmet maliyetlerine öğrenci katkısı olarak alınacak katkı payları ve öğrenim ücretleri belirlendi. Devlet üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerden alınması gereken katkı payı tutarları devlet tarafından karşılanacak ve yüzde 40 artırımlı olarak ödenecek.

Şehit Yakınları, Gaziler ve Yakınlarına Öğrenim Ücreti Muafiyeti

Terörle mücadele kanunu kapsamında şehit yakınları, gaziler ve yakınlarından yaş, program süresi ve kayıtlı program sayısı sınırlaması olmaksızın öğrenci katkı payı ve öğrenim ücreti alınmayacak. Ayrıca, belgeleri ibraz edemeyen öğrencilere ödedikleri tutarlar iade edilecek.

Engelli Öğrencilere İndirim ve Muafiyet

Engelli öğrencilere, engellilik oranı kadar indirim yapılacak. Program süresi ve kayıtlı program sayısı sınırlaması olmaksızın öğrenci katkı payı alınmayacak. Engelli olduğunu belgeleyemeyen öğrencilere ise ibraz ettikleri tarihte ödedikleri tutarlar iade edilecek.

Yurt Dışından Kabul Edilecek Öğrencilerin Ücretleri

Yurt dışından kabul edilecek öğrencilerden alınacak öğrenim ücreti, belirlenen maliyetin 2 katından az olmamak üzere yükseköğretim kurumları tarafından belirlenecek. Ayrıca, Türkiye’de ikamet izni olan yabancı uyruklu öğrencilere indirim uygulanacak.

İkinci Öğretim Ücretlerinin Kullanımı

İkinci öğretim ücretlerinden alınan miktarın %10’u öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarında kullanılacak, kalan kısım ise üniversite bütçesine dahil edilerek YÖK tarafından belirlenen usul ve esaslara göre kullanılacak.

Lisansüstü Öğrencilere Dair Düzenlemeler

Lisansüstü öğrenciler, ön lisans ve lisans öğrencileriyle aynı haklardan yararlanacak. Uzaktan öğretimde lisansüstü öğrencilerden alınacak ücret, tezsiz yüksek lisans programlarının ücretine tabi olacak.

Filistinli Öğrencilere Muafiyet

2024-2025 akademik yılında Filistin’in Gazze şehrinde ikamet eden ve devlet üniversitelerinde örgün öğrenim gören öğrencilerin ödemeleri gereken ücretler devlet tarafından karşılanacak.

İlgili Yazılar