© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

ÖSYM Başkanı Açıkladı: DGS Sınavı Detayları
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. ÖSYM Başkanı Açıkladı: DGS Sınavı Detayları

ÖSYM Başkanı Açıkladı: DGS Sınavı Detayları

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
12 0

ÖSYM, DGS Sınavı İçin Detayları Paylaştı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, DGS sınavıyla ilgili önemli detayları açıkladı.

Sınav Merkezi ve Personel Sayısı

Ersoy, DGS için 81 il ve Lefkoşa’da, 105 sınav merkezinde toplam 903 binada ve 13 bin 510 salonda sınavın gerçekleştirileceğini belirtti. Sınavda, emniyet görevlileri dahil olmak üzere toplam 43 bin 299 kişinin görev yapacağını ifade etti.

Sınav Formatı ve Süresi

Prof. Dr. Ersoy, DGS’de toplam 100 sorunun yer alacağını, bunların 50 sayısal ve 50 sözelden oluşan yetenek testi olduğunu söyledi. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve adaylara 135 dakika cevaplama süresi tanınacak. Test, çoktan seçmeli sorulardan oluşacak.

Sınav Günü Uyarıları

ÖSYM Başkanı, adaylara sınav binalarında en az bir saat önce hazır bulunmalarını önerdi. Ayrıca, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına aday alınmayacağını hatırlattı. Ersoy, sınava katılacak tüm adaylara başarılar diledi.

Nüfus Müdürlükleri Açık Olacak

Kimlik sorunu yaşayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin sınav günü açık bulundurulacağını duyuran Başkan Ersoy, bu konuda da adayların mağduriyet yaşamaması için gerekli önlemlerin alındığını belirtti.

İlgili Yazılar