© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

LGS 2024 Sınavı ve Detayları
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. LGS 2024 Sınavı ve Detayları

LGS 2024 Sınavı ve Detayları

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
15 0

LGS Sınav Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

LGS sınav giriş belgeleri, 24 Mayıs 2024 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenecek ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek. Öğrenciler, sınava gelirken fotoğraflı onaylı giriş belgeleri ile geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulunduracaklar.

LGS Ne Zaman?

2024 yılında gerçekleştirilecek LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihi 2 Haziran Pazar günü olarak belirlendi. Milli Eğitim Bakanı Tekin, sınavın soru sayısı ve şeklinde herhangi bir değişiklik olmayacağını belirtti. Sınav, sekizinci sınıf öğretim programlarındaki konu ve kazanımlar esas alınarak hazırlanacak.

LGS Sınav Detayları

Sınavda öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerileri ölçülecek nitelikte sorular yer alacak. Birinci oturumda Türkçe, TC. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 75 dakika süre verilecek. İkinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 80 dakika süre verilecek.

Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak. Yanlış cevapların üçte biri doğru cevaplardan çıkarılacaktır.

İlgili Yazılar