© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

İstanbul'da LGS Öğrencisi MEB'i Mahkemeye Verdi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. İstanbul’da LGS Öğrencisi MEB’i Mahkemeye Verdi

İstanbul’da LGS Öğrencisi MEB’i Mahkemeye Verdi

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
25 0

Öğrenci Fen Bilgisi Sorusu İçin MEB’i Suçladı

İstanbul’da LGS’ye giren ortaokul öğrencisi, Fen Bilgisi alanındaki bir sorunun cevabının yanlış açıklandığını iddia ederek Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Akşemsettin Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Ali Taha Genç, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında yaşadıklarını anlattı.

Yanlış Soru Yüzünden Dava Açıldı

Genç, MEB’in yayımladığı cevaplarla sınav sonuçlarını karşılaştırdığında, Fen Bilgisi sorusunda bir yanlışlık olduğunu fark etti. Olayı ailesiyle paylaşan Genç, avukat babasıyla birlikte dava açma kararı aldıklarını belirtti. Bir sorunun puanları 5,33’e kadar etkilediğini dile getiren Genç, adalet talep etti.

Ankara İdare Mahkemesi’ne Dilekçe Verildi

Genç’in avukatı Mevlüt Polat, yasal süreç içinde yürütmeyi durdurma davası açtıklarını ve mahkemenin nihai kararını beklediklerini belirtti. Polat, bu süreçte MEB’in soruyu değerlendirebileceğini ve yürütmeyi durdurma kararının önemine vurgu yaptı.

Öğrencinin Dilekçe Detayları Ortaya Çıktı

Öğrencinin ailesi tarafından verilen dilekçede, Genç’in LGS’ye uzun süre hazırlandığı ve başarılı bir öğrenci olduğu vurgulandı. Sorunun çözümü için doğru cevabın A olması gerektiği talep edilirken, hatalı cevabın düzeltilmemesi halinde ciddi mağduriyet yaşanabileceği belirtildi.

MEB’in Yanıtlama Hatası Eleştirildi

MEB tarafından açıklanan cevap anahtarında doğru yanıt C olarak gösterilen ve işçi, tahta, yer, tavan ve makaralardan oluşan bir görselin yer aldığı soru, öğrencinin dava açmasına sebep oldu. Sorunun çözümü için adalet arayışı devam ediyor.

İlgili Yazılar