© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türk Futbolunda Zemin Sorunu: Patates Tarlası Gibi Alanlar
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Türk Futbolunda Zemin Sorunu: Patates Tarlası Gibi Alanlar

Türk Futbolunda Zemin Sorunu: Patates Tarlası Gibi Alanlar

haberler haberler - - 3 dk okuma süresi
41 0

Ankaragücü-Galatasaray Maçıyla Gündeme Gelen Konu

Türk futbolunun en büyük sorunlarından biri zemin kalitesi. Galatasaray’ın Ankaragücü maçını Eryaman Stadyumu’nda oynamamak için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurmasıyla birlikte bu konu tekrar gündeme geldi. Sözcü gazetesi tarafından yapılan araştırmaya göre, yaşanan krizin temelinde ise sadece 3 milyon TL’lik bir maliyet yatıyor ve başrolü de gübre alıyor.

Kulüplerin Artan Maliyetler ve Bakım Sorunları

Stadyumlardan sorumlu olan Gençlik Spor İl Müdürlükleri ile kullanım sahibi olan kulüpler, artan maliyetler nedeniyle gübre ve tohum kullanımını azaltıyor ve gerekli bakımları yapmıyor. Bu da zeminlerin patates tarlasını andıran bir görüntüye sahip olmasına yol açıyor.

Zeminlerin Bakımı ve Çim Sorunu

Zeminlerin bakımı, bebek bakımı kadar hassas bir konu. Ancak bu konuda uzman sayısı az ve kulüpler yeterli donanıma sahip kadrolarla çalışmıyor. Yerden ısıtmalı zemine sahip stadyumlarda ise doğalgaz faturası nedeniyle gece vana kapanıyor ve bu durum da çimin ölmesine yol açıyor. Aynı zamanda az gübre kullanımı da çimlerin sararmasına ve kopmalara neden oluyor.

TFF’nin Çim Uzmanının Raporu

Türkiye Futbol Federasyonu’nun çim uzmanının raporuna göre, yılda sadece 3 milyon TL harcamayla Premier Lig kalitesinde zeminlere sahip olmak mümkün. Bu rakamın, yedek bir futbolcunun maliyetinden bile düşük olduğu düşünüldüğünde, sporcu sağlığının hiçe sayıldığı bir durumla karşı karşıya olduğumuz açıkça görülüyor.

Gençlerbirliği Teknik Direktörü ve Ankaragücü Başkanı’nın Görüşleri

Eryaman Stadyumu’ndaki son maçta çapraz bağları kopan en iyi oyuncularından biri olan Gençlerbirliği Teknik Direktörü Sinan Kaloğlu, zeminle ilgili çarpıcı eleştirilerde bulundu ve “Bu stadyumda kesinlikle maç oynanmamalı” dedi. Buna karşılık, Ankaragücü Başkanı İsmail Mert Fırat ise Eryaman Stadyumu’nun zemininin daha iyi olduğunu savundu ve “Futbolcu sağlığı önemli olsa da 6 gün içinde 4 maç oynayan oyuncunun sağlığı, pazar günü oynanacak maçtan daha mı değersiz?” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar