© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Topkapı Sarayı'nda Yeni Bölümler Ziyarete Açıldı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Topkapı Sarayı’nda Yeni Bölümler Ziyarete Açıldı

Topkapı Sarayı’nda Yeni Bölümler Ziyarete Açıldı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
15 0

Milli Saraylar Koleksiyonları’ndan Seçmeler

Topkapı Sarayı’nda Cariyeler Taşlığı, Cariyeler Hamamı ve Kuşhane Mutfağı, yeni sergileme düzeniyle ilk defa ziyarete açıldı. Yeni açılan bölümlerde, Milli Saraylar Koleksiyonları’ndan seçilen objeler ve dönemin karakteristik özelliklerini yansıtan silikon heykellerle canlandırmalar yapıldı.

Restorasyonlar Hızla Tamamlanıyor

Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, restorasyonları tamamlanan bölümleri ziyaretçilerle buluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Cariyeler Hamamı’nda yaklaşık 120 eserin sergilendiğini ve Kuşhane Mutfağı’nın tefrişini tamamladıklarını ifade etti.

Restorasyon Süreci Devam Ediyor

Topkapı Sarayı’nın restorasyon sürecine 2019’da başladıklarını aktaran Kocaman, Harem’in farklı bölümlerinde devam eden çalışmaların son aşamada olduğunu ve ziyarete açacaklarını belirtti. Sarayın 400-500 yıllık yapısı nedeniyle ziyaretin bazı bölümlerinde zorluklar yaşandığını da vurguladı.

Cariyeler Taşlığı, Cariyeler Hamamı ve Kuşhane Mutfağı

Cariyeler Taşlığı, Cariyeler Hamamı ve Kuşhane Mutfağı, salı günü hariç her gün 9.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Bu alanlar, Osmanlı harem teşkilatının şekillendiği yapıları barındırmasıyla dikkat çekiyor. Restorasyon sonrası açılan bölümlerde dönemin özelliklerini yansıtan eserler sergileniyor.

İlgili Yazılar