© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Dünya Bankası Grubu Başkanı Türkiye'ye Ziyaret Gerçekleştirdi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dünya Bankası Grubu Başkanı Türkiye’ye Ziyaret Gerçekleştirdi

Dünya Bankası Grubu Başkanı Türkiye’ye Ziyaret Gerçekleştirdi

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
15 0

Şimşek ve Banga Arasındaki Görüşme Detayları

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşme, basına kapalı olarak yaklaşık 1 saat sürdü. Banga’nın ziyareti, uzun süre sonra Dünya Bankası Grubu Başkanı düzeyinde Türkiye’ye gerçekleştirilen ilk ziyaret olması bakımından önem taşıyor.

Ekonomi Programı ve İşbirlikleri Ele Alındı

Görüşmede, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ele alındı ve Banga, Türkiye’nin ekonomi programına desteğini yineledi. Ayrıca, 2024-2028 mali yıllarını kapsayan “Ülke İşbirliği Çerçevesi” görüşüldü. Bu çerçevede afetlere dirençlilik, enerji, yeşil dönüşüm, iklim değişikliği ile mücadele, ihracatın desteklenmesi ve daha birçok alanda işbirlikleri üzerinde duruldu.

Dünya Bankası’nın Destekleri ve Finansman

Dünya Bankası, Türkiye’nin Orta Vadeli Programı’na verdiği desteği artırarak 35 milyar dolara çıkardı. Bu kaynak, OVP ve 12. Kalkınma Planı’nda belirlenen öncelikler doğrultusunda projelerin finansmanında kullanılacak.

Bakan Şimşek’in Açıklamaları

Bakan Şimşek, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Dünya Bankası Grubu Başkanı Sayın Ajay Banga ile Ülke İşbirliği Çerçevesi’ni görüştüğümüz verimli bir toplantı gerçekleştirdik.” dedi. Türkiye’nin Dünya Bankası’ndaki aktif portföy büyüklüğü açısından dünyada ikinci, bölgede ise birinci sırada yer aldığının altını çizdi.

İlgili Yazılar