© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

TBMM'de Gündem: Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılara Yönelik Regülasyon ve Limited Şirketlerin Vergi Avantajı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TBMM’de Gündem: Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılara Yönelik Regülasyon ve Limited Şirketlerin Vergi Avantajı

TBMM’de Gündem: Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılara Yönelik Regülasyon ve Limited Şirketlerin Vergi Avantajı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
16 0

Genel Kurul’da Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılarına İzin Zorunluluğu

25 Haziran Salı günü başlayacak Genel Kurul, Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni ele alacak. Bu teklife göre, kripto varlık hizmet sağlayıcıların kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alınması zorunlu olacak.

Limited Şirketlerde Borsaya Açılma Yolunda Vergi Avantajı

Öte yandan TBMM’ye sunulacak vergi taslağında limited şirketlerle ilgili önemli bir düzenleme bekleniyor. Anonim şirket hisse senetlerine uygulanan vergi kolaylığının, limited şirket ortaklık paylarına da uygulanması planlanıyor. Eğer ilgili madde Meclis’te onaylanır ve SPK onay verirse, limited şirketler de borsaya açılabilecek.

Vergi Avantajı Detayları

Halihazırda yürürlükte olan uygulama, anonim şirketlere büyük bir avantaj sağlıyor. Anonim şirket ortaklık paylarına sağlanan vergi kolaylığının limited şirketlere tanınmaması, Türkiye’de şirketlerin anonim şirket olarak tercih edilmesine neden oluyor. Yeni düzenleme ile limited şirket ortaklık payları da vergi avantajından yararlanabilecek.

Örneğin, anonim şirket hisse senedini elinde tutan bir kişi, 2 yıl sonra satarsa elde ettiği kazançtan herhangi bir vergi ödemezken, limited şirket ortağı benzer bir durumda ciddi bir gelir vergisi ödemek zorunda kalabiliyordu. Yeni düzenlemeyle hisselerin elde tutma süresi artırılarak ve limited şirket ortaklık payları da kapsama alınarak bu soruna çözüm getiriliyor.

İlgili Yazılar