© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Japonya'da Otomobil Üreticilerinin Sertifikasyon Skandalı Patlak Verdi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Japonya’da Otomobil Üreticilerinin Sertifikasyon Skandalı Patlak Verdi

Japonya’da Otomobil Üreticilerinin Sertifikasyon Skandalı Patlak Verdi

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
17 0

Japonya Ulaştırma Bakanlığı’ndan Yapılan Açıklama

Japonya Ulaştırma Bakanlığı, Toyota, Mazda, Yamaha, Honda ve Suzuki’nin belirli modellerin sertifikalandırılması başvurularında usulsüzlük tespit etti.

Otomobil Üreticilerinden Gelen İtiraflar

Otomobil üreticilerinin araç sertifikasyonu için yaptıkları başvurularda yanlış ve manipüle edilmiş test verileri sundukları tespit edildi. Firmalar, sertifikasyon amacıyla “hileli güvenlik testi” sunmakla suçlandı ve yolsuzlukları kabul etti.

Toyota’nın Aldığı Önlemler

Toyota, Aichi ilindeki merkezinde inceleme yapacağını açıklarken, üç modelin satışını durdurdu. Şirket, sertifikasyon sürecini ihmal ettiklerini itiraf etti ve müşterilerden özür diledi.

Diğer Otomobil Üreticilerinden Açıklamalar

Mazda, Mazda2 modelinin ve Roadster RF spor otomobilin satışını durdurduğunu açıklarken, Yamaha bir spor motosikletinin sevkiyatını durdurduğunu belirtti. Honda ise yanlışlık tespit edilen modeller üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Hissedar Tavsiyeleri ve Genel Kurul Toplantısı

Vekalet danışmanlık firmaları, Toyota’nın başkanının değiştirilmesi yönünde hissedarlara tavsiyede bulundu. Hissedarlar, genel kurul toplantısında bu konuda karar verecekler.

Sonuç

Japonya’da otomobil üreticilerinin sertifikasyon skandalıyla sarsıldığı bu süreçte, şirketlerin aldığı önlemler ve yaşanan gelişmeler yakından takip edilmektedir. Skandalın sektöre etkisi ve sonuçları merakla beklenmektedir.

İlgili Yazılar