© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yapay Zeka Destekli Tasarruf Tedbirleri Projesini Açıkladı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yapay Zeka Destekli Tasarruf Tedbirleri Projesini Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yapay Zeka Destekli Tasarruf Tedbirleri Projesini Açıkladı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
14 0

Maliye Bakanı Şimşek’ten Tasarruf Tedbirleri Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Genelge doğrultusunda kamu harcamalarında tasarruf sağlanması ve kaynakların daha verimli kullanılması için tedbir alınmasının gerektiğini vurguladı.

Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi

Bakan Şimşek, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında yapay zeka konusunun ele alındığını ve Türkiye’nin bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesinin önemine dikkat çekti. Yapay zekanın kullanılmasıyla karar verme süreçlerinin etkinliğinin artırılacağını ve kamu harcamalarında verimliliğin artırılacağını belirtti.

Şimşek, Tasarruf Tedbirleri Genelgesi doğrultusunda Bakanlıkta yapılacak çalışmalara ilişkin olarak Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi’ni hayata geçireceklerini duyurdu. Bu proje ile yapay zeka kullanılarak kamu harcamalarında verimlilik, kalite ve hız sağlanacak, verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek ve yeni harcama alanları sınırlandırılacak.

Proje Detayları ve Hedefler

Projenin Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi kapsamında yürütüleceğini belirten Şimşek, TÜBİTAK BİLGEM’in teknoloji paydaşı olacağını açıkladı. Muhasebe, ödeme, tahsilat gibi alanlarda yapay zeka yöntemlerinin kullanılacağı projenin, 12 ay gibi kısa bir süre içinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Şimşek, yapay zeka destekli proje ile Türkiye’nin kamu harcamalarına büyük katkı sağlayacağını ve ülke ekonomisine değer katacağını belirtti.

İlgili Yazılar