© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Bakan Şimşek: Türkiye Ekonomisi İyileşme Yolunda
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakan Şimşek: Türkiye Ekonomisi İyileşme Yolunda

Bakan Şimşek: Türkiye Ekonomisi İyileşme Yolunda

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
21 0

Büyük Makroekonomik Sıkıntılarla Karşı Karşıya Kalındı

Chatham House tarafından düzenlenen Londra Konferansı’nda konuşan Bakan Şimşek, Türkiye ekonomisinin geçen yıl ciddi makroekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını belirtti. Şimşek, Türkiye’nin satın alma gücü paritesi açısından dünyanın 11. büyük ekonomisi olduğunu vurguladı.

Geçen Yılki Açıklar ve Alınan Önlemler

Bakan Şimşek, geçen yılki depremlerin ardından bütçede büyük bir açık oluştuğunu ifade etti. Bu durum üzerine vergi artışları ve harcama kontrolleri gibi önlemler alındığını söyleyen Şimşek, şu anda yürütülen programın işe yaradığını belirtti.

Enflasyon ve Para Politikası

Şimşek, enflasyonun yüksek seyrettiğini ancak hızla düşüş eğiliminde olduğunu dile getirdi. Enflasyon beklentilerinin yeniden çıpalanmasını sağlayan bir para politikası duruşları olduğunu belirten Şimşek, enflasyonun sene sonunda düşüşe geçerek daha sağlıklı seviyelere ineceğini öngördü.

Ekonomideki İlerlemeler ve Finansal İstikrar

Bakan Şimşek, bir yıl içinde ekonomide önemli ilerlemeler kaydedildiğini ve ülke riski priminin önemli ölçüde gerilediğini aktardı. Dış piyasalara erişimin iyileştiğini vurgulayan Şimşek, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin arttığını ve cari açığın daraldığını söyledi.

Stratejik Perspektif Eksikliği ve Yatırım Ortamı

AB ile ilişkiler ve uluslararası ticaretteki gelişmeleri de değerlendiren Şimşek, Türkiye’nin AB’ye karşı stratejik perspektif eksikliği yaşandığını belirtti. Ancak uygulanan programın yatırım ortamını, yönetişimi ve küresel entegrasyonu iyileştirmeye odaklandığını ifade etti. Programın merkezinde öngörülebilirliği artırmak olduğunu vurgulayan Şimşek, bu adımların doğrudan yabancı yatırımları çekmek için kilit olduğunu söyledi.

İlgili Yazılar