© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

MEB Tarafından Ortaokul ve Lise Düzeyinde Ortak Sınav Tarihleri Açıklandı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. MEB Tarafından Ortaokul ve Lise Düzeyinde Ortak Sınav Tarihleri Açıklandı

MEB Tarafından Ortaokul ve Lise Düzeyinde Ortak Sınav Tarihleri Açıklandı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
51 0

MEB, Ortaokul ve Lise Düzeyinde Ortak Sınavlar için Tarihleri Belirledi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul 6. sınıf Türkçe ile lise 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersleri için 26 Mart Salı, matematik dersleri için 27 Mart Çarşamba günü ülke genelinde ortak sınav yapılacağını duyurdu.

Detaylar ve Açıklamalar

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2023-2024 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde yapılacak ortak yazılı sınav tarihlerine ve sınavlara yönelik konu soru dağılım tablolarına ilişkin bilgilere yer verildi.

Ülke genelindeki birinci yazılı sınavlar, 6. sınıf Türkçe ile 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersleri için 26 Mart 2024 Salı, matematik dersleri için ise 27 Mart 2024 Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

Sınavların kapsamının genişletilmesi ve öğrencilerin daha bilinçli bir şekilde hazırlanmaları amacıyla, hangi konu ve kazanımdan kaç sorunun sorulacağını gösteren konu soru dağılım tabloları hazırlandı.

Sınav Detayları

Ortaokul 6. sınıf Türkçe dersi için 14 çoktan seçmeli ve 2 açık uçlu veya kısa cevaplı olmak üzere toplam 16 soru yer alacak. Matematik dersi ise 10 açık uçlu veya kısa cevaplı sorudan oluşacak.

Lise 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersi ortak sınavında ise 7 açık uçlu veya kısa cevaplı soru yer alacak. Matematik dersi ise 8 adet açık uçlu veya kısa cevaplı sorudan oluşacak.

İlgili Yazılar