© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türkiye Uzay Ajansı, Uzay Çalışmalarında Önemli İlerlemeler Kaydediyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türkiye Uzay Ajansı, Uzay Çalışmalarında Önemli İlerlemeler Kaydediyor

Türkiye Uzay Ajansı, Uzay Çalışmalarında Önemli İlerlemeler Kaydediyor

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
69 0

Türk Astronot ve Bilim Misyonu Hedefi İçin Gün Sayılıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) 5 yıl önce kurulduğunu ve uzay çalışmalarında daha kapsamlı ve sistematik bir yaklaşım benimsediklerini belirtti. Türkiye’nin uzay bilimi ve teknolojileri alanında hızla ilerlediğini vurgulayan Bakan Kacır, Türk Astronot ve Bilim Misyonu hedefine artık gün sayıldığını ifade etti. İlk defa bir Türk’ün Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bilimsel deneyler yapmak üzere yakın bir zamanda uzaya gönderileceği müjdesini verdi.

Ay Araştırma Programı İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Bakan Kacır, TUA’nın kuruluşu ve Milli Uzay Programı’nın ilan edilmesiyle birlikte Ay görevine ilişkin çalışmaların da devam ettiğini söyledi. Ay görevi için hibrit itki sistemi, uçuş bilgisayarı ve yerli uydu ekipmanlarının geliştirildiğini belirten Kacır, Ay yüzeyine sert iniş gerçekleştirecek olan milli uzay aracının tasarım aşamalarının devam ettiğini açıkladı.

Yerli Uydu ve Alt Sistem Çalışmaları

Bakan Kacır, Türkiye’nin uzay ve roket test merkezleri, tasarım ve test laboratuvarları, yer kontrol istasyonları gibi altyapılarıyla her geçen gün daha yetkin hale geldiğini belirtti. Türkiye’nin haberleşme uydularını üretebilen 10 ülkeden biri olduğunu vurgulayan Kacır, Türksat 6A adlı yerli haberleşme uydusunun 2024’ün ikinci çeyreğinde gökyüzüyle buluşacağını ifade etti. Ayrıca, Türkiye’nin uzay ekosisteminin geliştirilmesi ve ihracatının artırılması hedefine yönelik çalışmaların sürdüğünü ve yakın zamanda yeni işbirliklerine şahit olunacağını dile getirdi.

Bakan Kacır, Türkiye’nin köklerden göklere emin adımlarla ilerlediğini vurgulayarak, Cumhuriyet’in ikinci asrında tam bağımsızlık idealiyle Türkiye Yüzyılı’nda önemli başarılar elde edildiğini sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar