© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türkiye Uzay Ajansı, Uzay Alanında Hızla İlerliyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türkiye Uzay Ajansı, Uzay Alanında Hızla İlerliyor

Türkiye Uzay Ajansı, Uzay Alanında Hızla İlerliyor

haberler haberler - - 4 dk okuma süresi
84 0

TUA, Türkiye’nin Uzay Haklarını Koruyor

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Türkiye’nin uzaya yönelik haklarının korunması için ulusal ve uluslararası kuruluşlarla koordinasyon sağlıyor.

Türkiye, Uzay Konusunda Hedeflerine Hızla Ulaşıyor

Deltav Uzay Teknolojileri Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Prof. Dr. Arif Karabeyoğlu, TUA’nın kuruluşunun yıl dönümünde, Türkiye’nin uzay macerasındaki gelişmeleri anlattı.

Karabeyoğlu, Türkiye’de uzay konusundaki çalışmaların 1990’lı yılardan sonra başladığını belirterek, “Uzay maceramız ilk kez kendi haberleşme uydularımızın işletmesini yapmakla başladı. 1994’te Türkiye ilk haberleşme uydusunu attı. Kendi haberleşmenizi kontrol edebilmek açısından bu çok önemlidir. 2000’li yıllarda uydularımızı tasarlayıp, üretmeye başladık. 2010’larda uydu, entegrasyon ve testleri yapabilen çok büyük tesisler kurduk.” dedi.

Karabeyoğlu, Türkiye’nin uzay alanında gelişimini çok hızlı sağlayan bir ülke olduğunu vurgulayarak, “Bunu sadece devlet projeleriyle değil, özel sektörüyle de yapmaya çalışıyor. Bu anlamda devlet projeleri dışında kurulan yeni firmalar var. Bu özel firmalar dünyadaki uzay trendini yakalamaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Uzay Teknolojilerinde Dünyanın En İyi Olma Niyetindeyiz

Prof. Dr. Arif Karabeyoğlu, Türkiye’nin artık kendi teknolojilerini geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin geliştirdiği özgün, milli ve yerli teknolojilerle girdiği alanlarda dünya ile rekabet etmesi gerektiğini vurgulayan Karabeyoğlu, “Sadece ülke içinde kullanmak için değil, dünyaya pazarlayacağımız teknolojik ürün, platform ve servisleri de geliştirmemiz lazım.” dedi.

Artık Uzayda Olmadan Varlığınızı Sürdüremezsiniz

Karabeyoğlu, uzayda bugün 10 bin uydu olduğunu hatırlatarak, bundan 10 yıl sonra ise uzayda 100 bin uydu olacağını söyledi.

Uzay sektörünün 2030’lu yıllarda 1 trilyon doları aşmasını beklediklerini kaydeden Karabeyoğlu, “Türkiye’nin de bu büyük pastadan bir pay alması çok önemli. Uzayın stratejik anlamda da önemli olduğunu unutmamak lazım. Artık uzayda olmadan varlığınızı sürdürmek mümkün olmayacak. Bu nedenle ülke olarak ilerlememizin yolu uzayda varlığımızı ortaya koymaktan geçiyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye, Uzay Alanında Dünya Çapında İşler Yapabiliyor

Karabeyoğlu, Türkiye’nin 2026’da, dünyanın uzay alanındaki bütün paydaşlarını Antalya’da bir araya getirecek çok büyük bir konferansa ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, dünyanın artık Türkiye’nin uzayda çok ciddi bir oyuncu olduğuna inandığını dile getirdi.

Karabeyoğlu, Türkiye’nin uzay alanındaki adımlarını sağlam ve emin bir şekilde attığını vurgulayarak, “Türkiye artık uzay alanında dünya çapında işler yapabilen bir ülke. Buna gençlerimiz inansın. Gençlerimize koyacağımız hedef şu, yapacağınız sistem ve teknolojilerin dünya pazarında rekabet edebiliyor olması gerekiyor. Sadece Türkiye pazarını hedef olarak görmeyin. Türkiye, uzay teknolojisinde çok genç bir kesimle çalışıyor. Uzay teknolojisine gönül veren gençlere şunu söylemek isterim; yapacakları işe inansınlar. Türkiye bu alanda çok daha güçlü olacak. Yeter ki kendilerini geliştirsinler.” dedi.

İlgili Yazılar