© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türkiye, İnsanlı Uzay Misyonu İçin Geri Sayıma Başladı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türkiye, İnsanlı Uzay Misyonu İçin Geri Sayıma Başladı

Türkiye, İnsanlı Uzay Misyonu İçin Geri Sayıma Başladı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
111 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonu için geri sayımın devam ettiğini duyurdu.

Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Yolculuğa Çıkacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Gezeravcı’nın, Ax-3 mürettebatıyla birlikte 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece 01.11’de gerçekleşecek fırlatma ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru hareket edeceğini belirtti. Kacır, bu görevin Türkiye’nin perabet uzay bilimi çalışmalarında önemli bir kilometre taşı olacağını ve gelecek nesiller için büyük bir ilham kaynağı olacağını vurguladı.

Aynı şekilde, Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Operasyonel sürecin ilk adımı olan karantina, bugün başlıyor.” ifadesini kullandı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na Kenetlenme Tarihi Belli Oldu

Mürettebatın 1,5 gün sürecek yolculuk sonucunda, 19 Ocak 13.15’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesinin planlandığı açıklandı.

Türkiye’nin İlk İnsanlı Uzay Misyonuna Özel Hatıra Pulu

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ile PTT tarafından, Gezeravcı’nın Türk bayrağını uzaya çıkaracağı Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonuna perabet giriş özel hatıra pulu ve zarf tasarlandı.

Pulda bu önemli yolculuğu simgeleyen çeşitli semboller bulunuyor. Pulun sol tarafında, içerisinde 100. Yıl ve Türkiye Uzay Ajansı logosunu içeren, tarihten bir simge olan 8 köşeli Selçuklu Yıldızı yer alıyor. Onun yanında, Türk bayrağı omzunda ve ilk astronot Gezeravcı’nın silueti bulunuyor. Pulun etrafında ise tarihteki 16 Türk Devletine ithafen 16 yıldız yer alıyor.

İlgili Yazılar