© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

Türk Savunma Sanayisi Milli Havacılık Motorları Geliştirmeye Devam Ediyor
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türk Savunma Sanayisi Milli Havacılık Motorları Geliştirmeye Devam Ediyor

Türk Savunma Sanayisi Milli Havacılık Motorları Geliştirmeye Devam Ediyor

haberler haberler - - 3 dk okuma süresi
77 0

TEI-TS1400 Turboşaft Motoru Seri İmalat ve Sertifikasyon Sürecine Giriyor

Türk savunma sanayisi, milli havacılık motorları geliştirme çalışmalarında önemli bir aşamaya geldi. TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, TEI-TS1400 turboşaft motorunun GÖKBEY helikopteri ile yapılan ilk uçuştan sonra seri imalat ve sertifikasyon sürecine gireceklerini duyurdu.

Akşit, motorun seri imalat aşamasına gelindiğini ve ilk parti ham malzemelerin sipariş edildiğini belirtti. Ancak seri imalat sürecinin hızlı olmadığını ve yaklaşık 1 yıllık bir süreyi kapsadığını vurguladı. İlk seri ürünlerin 1 yıl veya 15-16 ay içinde ortaya çıkması hedefleniyor. Sertifikasyon sürecinin ise daha uzun bir zaman alabileceği ifade edildi.

TEI-TS1400 Motorunun Sertifikasyon Süreci İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Akşit, askeri kullanım için motorun sivil sertifikasyona ihtiyaç duymadığını ancak müşteri taleplerini karşılamak için belirli şartlar sağlandığını belirtti. Sertifikasyon sürecinin daha çok sivil havacılık için gereklilik arz ettiğini söyledi. GÖKBEY helikopterin ambulans, orman idaresi gibi görevlerinde kullanılabilmesi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile çalışmalar yürütüldüğü bildirildi.

Akşit, TEI-TS1400 motorunun sertifikasyon süreci için geri sayımın başladığını ifade etti. İlk aşamanın organizasyon onayı olduğunu ve bu sürecin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Ardından motorun tip sertifikası sürecine gireceğini belirtti. Hedeflerinin 2025 sonuna kadar bu süreci tamamlamak olduğunu vurguladı.

TEI-TF6000 Turbofan Motorunun Geliştirilme Süreci Devam Ediyor

Türkiye’nin ilk milli uçak motoru olan TEI-TF6000 Turbofan Motoru üzerinde de çalışmalar sürdürülüyor. Akşit, bu sürecin uzun olduğunu ancak sona yaklaştıklarını belirtti. İlk motorun yakında çalıştığının açıklanması planlandığını söyledi. Ancak motorun bir araçta uçabilmesi için birçok testten geçmesi gerektiğini ve sürecin uzun soluklu bir maraton olduğunu vurguladı. TEI-TF6000 motorunun da yakın zamanda ilk çalıştırmanın gerçekleştirileceğini belirtti.

İlgili Yazılar