© 2021. Tüm hakları saklıdır.

Guid3rs

TÜBİTAK BİTO ve TÜBİTAK MAM KARE İşbirliğiyle "Kutup Bilimleri Ansiklopedisi" İnternette Yayınlandı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. TÜBİTAK BİTO ve TÜBİTAK MAM KARE İşbirliğiyle “Kutup Bilimleri Ansiklopedisi” İnternette Yayınlandı

TÜBİTAK BİTO ve TÜBİTAK MAM KARE İşbirliğiyle “Kutup Bilimleri Ansiklopedisi” İnternette Yayınlandı

haberler haberler - - 2 dk okuma süresi
85 0

Ansiklopedi, Yeni Bilgilerle Güncellenebilecek

TÜBİTAK BİTO ve TÜBİTAK MAM KARE işbirliğiyle hayata geçirilen “Kutup Bilimleri Ansiklopedisi” yeni web ansiklopedisi biçimiyle internet sayfasına taşındı. Ansiklopedi, güncellenebilir bir yapıya sahip olmasıyla “yaşayan ansiklopedi” özelliğini taşıyor.

60 Yazar Tarafından 567 Madde Halinde Hazırlandı

Kutup Bilimleri Ansiklopedisi, Antarktika ve Arktik ile ilgili farklı bilim dallarında temel bilgileri içeren 567 madde halinde hazırlandı. Ansiklopedinin 60 yazar tarafından yaklaşık 300 bin kelimeden oluştuğu belirtiliyor.

Farklı Kategorilerde Bilgi Sunuluyor

Ansiklopedi, fiziki bilimler, sosyal ve beşeri bilimler, yer bilimleri ve yaşam bilimlerini kapsayan farklı kategorilerden oluşuyor. Bu bölümlerin teknik anlamda hem ayrışması hem de birbirini tamamlaması, ansiklopedinin değerini artırıyor.

Bilimsel Seferlerin Değerli Çıktıları

TÜBİTAK MAM Başkanı ve TÜBİTAK MAM KARE Müdürü Prof. Dr. Burcu Özsoy, Antarktika ve Arktik’te gerçekleştirilen bilimsel seferlerin değerli çıktılarının olduğunu belirtti. Özsoy, bu seferlerin sahada hayata geçirilme sürecinin zorluğuna dikkat çekti.

Yabancı Terimlerin Türkçe Karşılığı

Ansiklopedinin hayata geçirilmesindeki fikrin kaynağını açıklayan Prof. Dr. Burcu Özsoy, kutup çalışmaları sırasında yabancı dildeki eski yayınlar ve teknik terimlerin Türkçe karşılığının bulunmasında yaşadıkları zorluklardan bahsetti. Ansiklopedi ve sözlük çalışmalarının bu zorlukların çözümü için önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar